Komentarz synoptyka: 2023-05-29

Dzisiejszy poranek, podobnie jak poprzedni, pogodny, ale nie bezchmurny, niemal cały obszar kraju wciąż przykrywają cienkie chmury pierzaste (pl.sat24.com/pl/pl/visual ), które w słabo gradientowym polu geopotencjału tylko nieznacznie zmieniają swoje położenie. Jedyna zmiana obserwowana jest tylko nad dzielnicami północnymi, nad które znad Bałtyku nasuwa się zachmurzenie mało aktywnego, bezopadowego frontu chłodnego, sięgające 6 km (pl.sat24.com/pl/eu/km ). Ponadto na przełomie nocy i dnia temperatura jest o parę stopni wyższa od tej z poprzedniego poranka, kiedy to, przy gruncie miejscami przeszła poniżej zera, w centrum kraju, w mieście Łodzi do minus trzech stopni, w Jeleniej Górze i Lesznie do minus jednego stopnia, a na siedmiu stacjach meteorologicznych IMGW zarejestrowano zero. Wiatr słaby z kierunków zmiennych, a co najmniej na połowie stacji meteorologicznych rejestrowana jest cisza wiatrowa. Na uwagę zasługuje dość wysoka wilgotność względna, mniej więcej na połowie stacji meteorologicznych zawierająca się w interwale 90 – 99%.

W ciągu dnia, wspomniana strefa zachmurzenia frontowego, wciąż bezopadowego, stopniowo przesuwać się będzie w głąb kraju w kierunku południowo wschodnim. Mniej więcej w tym samym czasie, nasz model prognozuje nasuwanie się znad Podola i Bukowiny wewnątrz masowego zachmurzenia kłębiastego, także bezopadowego, tylko w Karpatach możliwe są izolowane chmury Cb prowadzące przelotne opady deszczu, a może i izolowane burze. Już od godzin południowych spodziewane jest występowanie nad niemal całym obszarem kraju rozproszonego, bezopadowego zachmurzenia kłębiastego oraz zachmurzenia piętra wysokiego. Umiarkowanie ciepło, temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie 20, 23 stopnie, tylko w szerokim pasie wybrzeża, przy napływie chłodniejszego powietrza znad Bałtyku zatrzyma się na poziomie około 12, 14 stopni, chłodniej będzie też w górach z uwagi na wyniesienia terenowe. Wiatr, stosownie do rozkładu ciśnienia i gradientu barycznego, przed frontem przeważnie słaby, północno wschodni lub z kierunków zmiennych, za frontem wyraźnie żwawszy północno zachodni i północny, nanoszący chłodne powietrze znad Bałtyku.

Natomiast jutro, kiedy to wspomniany front chłodny przesunie się nad zachodnią Rosję i Białoruś oraz Wołyń i naszą Lubelszczyznę, od godzin południowych w jego strefie z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja głęboka. W najcieplejszej porze dnia, przy największym rozwoju konwekcji spodziewane są burze na Lubelszczyźnie, a lokalnie także w Karpatach, zwłaszcza Zachodnich. Burzom tym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, miejscami niewykluczone są opady nawalne, w tym także opady gradu oraz silny, porywisty wiatr mający siłę destrukcyjną. Ich słabnięcie oraz zanikanie spodziewane jest dopiero w środku nocy, natomiast chmury, już warstwowo kłębiaste utrzymają się do rana.

W dalszej perspektywie, nadal będziemy w zasięgu dobrze rozbudowanego, quasi stacjonarnego wyżu atlantyckiego lokującego swoje centrum z ciśnieniem 1032 hPa nieco na zachód od Wysp Brytyjskich (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ). Zatem przed nami okres stabilnej i spokojnej, ale wciąż suchej pogody, pogłębiającej niedobór wilgoci w glebie, a to przekładać się będzie na wzrost zagrożenia pożarowego w lasach, a także wyhamowanie wegetacji w porze największego jej rozwoju, co z pewnością przenosić się będzie na plony.


Ryszard Olędzki,
29 maja 2023r., godz. 7.10

Udostępnij artykuł