Komentarz synoptyka: 2023-05-30

Wtorek jest kolejnym dniem z pogodną , słoneczną aurą, z możliwością nieznacznych opadów na południowym wschodzie, temperaturą od około 19°C na północy do 20-22°C na południowym zachodzie; słaby lub miarkowany wiatr powieje z północy nie obniżając temperatury odczuwalnej. Temperatura prognozowana jest w „cieniu”, w klatce meteorologicznej na poziomie 2 metrów nad gruntem trawiastym; w nasłonecznionym miejscu, w terenie miejskim temperatura może być znacznie wyższa; nie wspominając o wnętrzu samochodu pozostawionego na bezpośrednie oddziaływanie promieniowania słonecznego. Utrzymująca się od wielu dni i prognozowana na najbliższą przyszłość bezopadowa pogoda może cieszyć spragnionych słońca, lecz nie jest korzystna dla bilansu hydrologicznego, rolnictwa i sadownictwa, wzmaga też zagrożenie pożarowe w lasach.

Zachodnia i środkowa część kontynentu objęta jest antycyklonalną cyrkulacją wyżu znad Wysp Brytyjskich i północnego Atlantyku. Od Labradoru przez Islandię, po północne skraju Półwyspu Skandynawskiego rozciąga się strefa frontu i układów niżowych, opływająca północne skraje wyżu. Możemy to wyraźnie obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair tak w podczerwieni (IR), jak i w świetle widzialnym (VIS). Jak widzimy, strefa ta nad Półwyspem Skandynawskim skręca na południe, kierując układy frontowe nad Bałtyk i nasz obszar. Kolejne strefy głównych i wtórnych frontów, na ogół bezopadowych przemieszczają się na południe. Jeszcze dzisiaj obserwujemy taką strefę na południowym wschodzie, mogą na niej w godzinach popołudniowych wystąpić przelotne opady deszczu. Około południa uaktywni się, w postaci wzrostu zachmurzenie, główne kłębiastego, strefa frontowa nasuwająca się od północy znad Bałtyku. Natomiast w nocy i jutro pojawi się najpierw zachmurzenie piętra wysokiego, później średniego kolejnego układu frontowego, widocznego już na zdjęciach satelitarnych nad Półwyspem Skandynawskim.

W związku z napływem powietrza polarnego morskiego znad Atlantyku dzisiaj, jutro i we czwartek możemy oczekiwać, że temperatura będzie wzrastała do 22-25°C, również ze względu na stopniowe nagrzewanie podłoża. Od piątku czeka nas załamanie trendu wzrostowego, przez kilka dni temperatura maksymalna nie przekroczy 15°C, by już po weekendzie ponownie piąć się w górę.

Taki scenariusz kształtowania się pogody w najbliższych dnach możemy obserwować na naszych krótkoterminowych prognozach z modelu UM, a w kolejnych dniach na mapach Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (EVCMWF) poziomu 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa
(temperatura): charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202305291200&projection=opencharts_europe&valid_time=202305301200 . Do środy włącznie, po północnych skraju quasi stacjonarnego wyżu znad Wysp Brytyjskich wędruje obszar cieplejszej masy, wyniesionej z szerokości podzwrotnikowych, od czwartku z północy zaznaczy się napływ chłodu po zachodniej krawędzi górnego zatoki znad Półwyspu Skandynawskiego i Morza Norweskiego. Po weekendzie powrót do quasi strefowej cyrkulacji z napływem cieplej masy.

Ryszard Klejnowski

30 maja, wtorek, 150 dzień 2023 roku; 7:10

Udostępnij artykuł