Komentarz synoptyka: 2023-06-02

Nad wodami Atlantyku nadal utrzymuje się silny układ wysokiego ciśnienia. W obrębie istniejącego już układu będzie powstawał nowy układ wyżowy. Impulsem do jego powstania i kształtowania będzie napływające nad ten obszar chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich. Z kolei później dojdzie do ich połączenia. Nad Grenlandią zalegać będzie układ niskiego ciśnienia, który będzie, miał tendencję do pogłębiania i okludowania powoli będzie, wędrować przemieszczał, na wschód. W ciągu dzisiejszego dnia ośrodek znajdzie się nad wodami Morza Norweskiego. Znad okolic Morza Białego przez Finlandię po północne krańce Polski rozciąga się górna zatoka niżowa, w której osi zalega chłodne powietrze arktyczne o cechach morskich, które przemieści się na południe i obejmie Polskę. Rozkład mas powietrza nad kontynentem Europejskim nie ulegnie znaczącej zmianie. Nad wodami Morza Bałtyckiego występować będzie adwekcja chłodu z kierunku północnego.


W piątek nad obszarem Półwyspu Kolskiego występować będzie płytki układ niżowy, który będzie się przemieszczał w kierunku północno wschodnim. Nad Europą wschodnia, północno-wschodnią zaznaczać się będą trzy zatoki, w których znajdować się będą fronty atmosferyczne. Na zachód od Półwyspu Iberyjskiego znajdować się będzie wypełniający układ niskiego ciśnienia, który w ciągu piątkowego dnia rozmyje się i nie będzie widoczny na mapie synoptycznej. Nad Polską będzie przemieszczał się mało aktywny, chłodny front atmosferyczny.


W ciągu piątkowego dnia na przeważającym obszarze kraju, na wysokości 850 hPa, obszar zwiększonej wilgotności występować będzie na północy kraju. Strefa będzie się powoli przemieszczała na południe. Na niebie pojawi się zachmurzenie piętra średniego typu: Altocumulus oraz Altocumulus lenticularis, castellanus, oraz floccus, nie zabraknie również zachmurzenia piętra wysokiego typu: także chmury piętra wysokiego: Cirrus fibratus oraz możliwy Cirrostratus fibratus. Lokalnie utworzą się chmury Cirrocumulus undulatus oraz floccus. Którym lokalnie może towarzyszyć virga (Cirrocumulus floccus virga). Wiatr słaby z kierunku północnego, do 30-45 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 15-20 stopni na północy do 22-25 stopni Celsjusza, na południu kraju.


W nocy zachmurzenie będzie ogólne umiarkowane miejscami duże na północnym zachodzie kraju oraz na południu Polski, występującym zachmurzeniem będzie Cirrus fibratus oraz Cirrus spissatus – piętro wysokie. Z upływem czasu zachmurzenie z tendencją malejącą. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe do czystego nieba z dużą ilością słońca. Wieczorem i w nocy strefa zachmurzenia się będzie przemieszczać z północy na południe kraju. Wszędzie bez opadów, tylko na wschodzie, krańcach północnych oraz w górach lokalnie możliwy przelotny opad deszczu. Wiatr słaby z kierunku północnego, w porywach do do 15-30 km/h. Temperatura minimalna wyniesie od 2-4 stopni Celsjusza, w zachodnio-pomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, oraz dolnośląskim nad ranem możliwe przygruntowe przymrozki do -2/-1 stopnia Celsjusza.


OBJAŚNIENIE: VIRGA – opad deszczu lub śniegu, który nie dociera do powierzchni ziemi, z powodu parowania lub sublimacji, zanim opadnie. Dochodzi do tego najczęściej, kiedy w dolnej części troposfery występuje obszar niskiej zawartości wilgotności.


Dawid Gackowski, 2 czerwca 2023r.; 07:24

Udostępnij artykuł