Komentarz synoptyka: 2023-06-04

Szykuje się kolejny, pogodny dzień, po chłodniejszym poranku dalej będzie podobnie jak wczoraj – bezchmurnie lub nieznaczna ilość cumulusików, nieco chmur wysokich, ale raczej po przelotach samolotów, brak opadów. Kolejne dni wyżowe przypisujemy stabilnemu położeniu wyżu brytyjskiego, jak wczoraj pisałem łatwiej powstaje i utrzymuje się nad chłodniejszymi od kontynentu rozległymi akwenami.

Prognostyczne mapy synoptyczne MetOffice, obejmujące cały północny Atlantyk, sygnalizują pojawienie się systemu frontów niżu wolno zmierzającego do Półwyspu Iberyjskiego i Maroka, to prawdopodobnie resztka zaburzenia cyklonu tropikalnego, natomiast zasadniczy front polarny jest na południu Grenlandii, nad Islandią i północą Morza Norweskiego oraz północną Skandynawią. Cały obszar Europy środkowej i zachodniej obejmuje chłodny wyż z centrum 1032 hPa na zachód od Szkocji.

Takie uspokojenie sytuacji synoptycznej nad Atlantykiem jest prawie klimatyczną regułą, znani z przysłowia „Zimni Ogrodnicy” i „Zimna Zośka” występują właśnie w takich sytuacjach. Teraz mamy dłuższe panowanie wyżu, a przede wszystkim jego równoleżnikowe położenie, odcinające Europę środkową od cyrkulacji zachodniej. Istotniejsze jak nocne obniżanie się temperatury w okolice zera, a przy gruncie nieco poniżej zera, jest długotrwały brak opadów, szczególnie w północnej części kraju. Przyroda radzi sobie korzystając z zasobów wód podskórnych, stosunkowo niska temperatura w ciągu dnia ogranicza parowanie (w porównaniu do upalnych i suchych letnich dni). Źródłem wody dla roślin jest też codzienna rosa, pojawiająca się na skutek kondensacji pary w nocy i nad ranem.

Dzisiejszej nocy przymrozki wystąpiły według prognoz naszego modelu nad Podlasiem i między Warszawą a Lublinem, nad obszarami Wyżyny Siedleckiej, dane z automatycznej stacji Jarczew w tym rejonie mówią o +3.4 stopnia, hydro.imgw.pl, z Siedlec +1.6 stopnia, z Lublina Radawca +7.2 stopnia (prawdopodobnie wpływ miasta) tak więc na wysokości 2 metrów nie było poniżej zera. Dane z pomiarów temperatury minimalnej przy gruncie na 5 centymetrach podawane są w depeszach Synop z godziny 06 UTC, czyli z 8 czasu urzędowego, wówczas będzie można ocenić jaki zasięg miały zapowiadane i ostrzegane przymrozki.

W naszych prognozach numerycznych zarysowuje się sygnalizowana w poprzednim komentarzu fala na froncie, opady deszczu z tego zaburzenia wyjdą w nocy z poniedziałku na wtorek znad Czech i dadzą deszcz na południowym zachodzie kraju, w Sudetach i na Dolnym Śląsku, we środę mogą pojawić się opady przelotne charakteru burzowego w Małopolsce i na Podkarpaciu, we czwartek też lokalnie w centrum.

Maciej Ostrowski, 4 czerwca 2023; 07:35

Udostępnij artykuł