Komentarz synoptyka: 2023-06-05

Od dnia dzisiejszego powoli postępować będzie proces przebudowy pola ciśnienia w warstwie przyziemnej oraz pola geopotencjału w swobodnej troposferze, chociaż można powiedzieć, że będzie to tylko niewielka jego korekta, ale przynosząca istotną zmianę warunków pogodowych, u nas już od dzisiejszego dnia tylko na krańcach południowych, a jutro już w południowej połowie kraju. Potężny wał wyżowy, tworzony przez dobrze rozbudowany wyż znad północnego Atlantyku oraz drugi, nieco słabszy wyż lokujący się nad środkową Ukrainą, przesunie się nieco w kierunku północnym, ustępując miejsca niewielkiemu ośrodkowi niżowemu znad zachodnich akwenów Morza Śródziemnego (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ). W tym czasie zmieniać się będzie u nas przepływ powietrza na południowo wschodni, a we środę na południowy, już bardziej wilgotnego powietrza znad Bałkanów i Adriatyku. Zatem pojawia się szansa na letnie opady oraz burze, ale głównie na południu i południowym wschodzie kraju.

Już niebawem znad Czech i Słowacji nasuwać się będzie forpoczta zachmurzenia na starym froncie okluzji, rozciągającej się od Czech przez Słowację aż po środkową Rumunię (www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/evropa/synopticka-situace , by oglądać w kolorze animację zachmurzenia należy wybrać Airmass w piątym wierszu menu), ale istotnych opadów deszczu nawet na krańcach południowych raczej nie będzie. Jeżeli pojawią się, to będą opady symboliczne. Natomiast wyraźnie wzrośnie temperatura, co jest już odczuwalne o poranku, dzisiaj już bez przymrozków przygruntowych. Na przeważającym obszarze kraju, w najcieplejszej połowie dnia wzrośnie ona do 22, 24 stopni, a lokalnie może nawet o jeden stopień wyżej. Nadal chłodniejszy będzie pas naszego wybrzeża, tutaj przeważnie 14, 16 stopni, ale lokalnie jeszcze 12 stopni, a w obszarach górskich stosownie do wyniesienia terenowego, im wyżej tym chłodniej, ale także pod nasuwającym się zachmurzeniem od naszych południowych sąsiadów. Wiatr przeważnie z sektora wschodniego, słaby i umiarkowany, natomiast nad dzielnicami północnymi jeszcze słabo zawiewający z sektora północnego.

W nocy może popadać na krańcach południowo zachodnich, natomiast grube zachmurzenie frontowe przykrywać będzie cały, rozległy Śląsk oraz Ziemię Lubuską i południową Wielkopolskę, a także Karpaty.

Jutro dalsza zmiana warunków pogodowych, spowodowana napływem ciepłego i wilgotnego
powietrza o dużym potencjale chwiejności od południowego wschodu, w którym, w godzinach popołudniowych z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja głęboka. Spodziewane są przelotne opady deszczu, a także wiosenne burze z intensywnymi opadami deszczu. lokalnie ulewnymi. Trzeba mieć na uwadze, że cechą charakterystyczną opadów przelotnych jest ich „punktowość”, co zbliżone jest do podlewania konewką, tylko w znacznie większej skali, a opady występują tylko pod chmurą, znaczącą szlak opadów. W tej sytuacji, temperatura mocno zróżnicowana, pod wspomnianym zachmurzeniem, a zwłaszcza w obszarach objętych opadami tylko na poziomie 20, 18 stopni, lokalnie nawet niższa o parę stopni. Natomiast na pozostałym obszarze kraju obejmującym, mniej więcej cały zachód i północ, niezmiennie na poziomie 22, 24 stopnie, natomiast wybrzeże wciąż chłodne.

Z kolei we środę napływać będzie wilgotne powietrze znad ciepłych akwenów Morza Śródziemnego, a na kolejnym, okludującym się froncie atmosferycznym, bardziej aktywnym od poprzedniego, występować będą opady deszczu, głównie przelotnego, a także burze z ulewnymi opadami deszczu, obejmujące swym zasięgiem rozległy południowy wschód kraju. Na pozostałym obszarze, niestety bez opadów i nadal pogłębiająca się susza.


Ryszard Olędzki,
5 czerwca 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł