Komentarz synoptyka: 2023-06-07

W ciągu najbliższych dwudziesty czterech godzin dojdzie do małej przebudowy pola barycznego, układ niskiego ciśnienia wraz z układem frontów znajdujących się nad Morzem Norweskim zaniknie. Wschodnia część Europy oraz obszar Atlantyku nadal będzie w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, z cyrkulacją antycykloniczną. Układ niskiego ciśnienia stacjonujący nad wodami Morza Barentsa przemieści się w kierunku północno wschodnim, z kolei w zatoce niskiego ciśnienia znad Europy północno wschodniej zaznaczać się będzie pofalowany front atmosferyczny. W kierunku południowo zachodnim od Półwyspu Iberyjskiego ulokuje się płytki układ oskiego ciśnienia. W ciągu środowego dnia nad Półwyspem Apenińskim utworzy się płytki niż. W nocy ze środy na czwartek obszar Europy Południowej oraz basen Morza Śródziemnego znajdzie się w zasięgu pola podwyższonego ciśnienia. data.consumer-digital.api.metoffice.gov.uk/v1/surface-pressure/colour/2023-06-06T1200/FSXX12T_24.gif

W kierunku zachodnim od Półwyspu Iberyjskiego zalegający układ niskiego ciśnienia będzie tak zwanym „układem wysokim”, a sam proces pogłębiania się niżu dotrze do aż do poziomu 300 hPa (ok. 9,5 km n.p.g.). Stacjonujący nad wodami Morza Barentsa układ niskiego ciśnienia będzie również układem wysokim, który będzie ulegał wypełnianiu w dolnej oraz środkowej części troposfery. Układ Wyżowy znajdujący się nad Atlantykiem nadal zalegać będzie nad Europą Południową oraz Morzem Śródziemnym, widoczny na poziomie 500 hPa oraz 300 hPa, (ok. 5,5 i 9,5 km n.p.g.) izohipsy ułożone w kształcie zatoki niskiego ciśnienia. www.estofex.org/modelmaps/maps/202306/2023060612/24_500.png www.estofex.org/modelmaps/maps/202306/2023060612/24_300.png.

Do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne o cechach morskich. Średnia temperatura warstwy o grubości 500 hPa zwiększy się i wyniesie od -18 stopni do -16 stopni nad znacznym obszarem*/ kraju zaś na krańcach południowych . www.shmu.sk/data/datanwp/big500/big500_07062023-15.png.
Na poziomie strumienia sterującego 500 hPa, kierunek południowo – wschodni zostanie zachowany. Na południu kraju zalegać będzie powietrze wilgotne. W pasie dzielnic centralnych wilgoć będzie występować w średniej i wysokiej troposferze. Na północy kraju znajdować się będzie jeszcze powietrze suche.

W ciągu dnia od dzielnic centralnych po południowe krańce kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, na niebie występować będą chmury Cumulus, Cumulonimbus, Stratocumulus oraz lokalnie możliwy Stratus fractus cumulonimbogenitus. Wierzchołki chmur Cb do 12 km, również pojawią się chmury typu Altocumulus, możliwe Altocumulus castellanus/floccus, Altocumulus cumulonimbogenitus. Oraz możliwe chmury Altostratus. W piętrze chmur wysokich mogą występować chmury Cirrus fibratus/spissatus w tym także Cirrus spissatus cumulonimbogenitus, Cirrostratus fibratus. W ciągu dnia w południowej połowie kraju i na południu Podlasia zachmurzenie umiarkowane i duże miejscami przelotne opady deszczu i lokalne burze, możliwy drobny grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. W pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni na południowym wschodzie i lokalnie nad morzem, do 28 stopni Celsjusza w centrum i na północy kraju, w dolinach Karpat od 14 do 17 stopni Celsjusza Wiatr na ogół słaby, z kierunków zmiennych, chwilami nad samym morzem umiarkowany, z kierunku północno wschodniego. W czasie przechodzenia burz wiatr w porywach osiągać morze do 65 km/h.

W nocy na południu kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami lokalnie przelotne opady deszczu i zanikające burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 10 mm. Gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. W pozostałej części kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura minimalna wyniesie od 10 stopni do 15 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, z kierunków zmiennych. W czasie burz wiatr w porywach może osiągać do 50 – 60 km/h.

Dawid Gackowski, 7 czerwca 2023r.; 04:05

Udostępnij artykuł