Komentarz synoptyka: 2023-06-08

Czwartek, pierwszy dzień długiego dla wielu weekendu będzie na ogół pogodny, z wyjątkiem południa i południowego wschodu; tam zanotujemy wzrost zachmurzenie do umiarkowanego i dużego, z możliwością przelotnych opadów i burz, głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na pozostałym obszarze kraju będzie początkowo bezchmurnie, w miarę wzrostu temperatury i konwekcji pojawiać się będą chmury kłębiaste Cumulus humilis, Cumulus mediocis lub congestus, bez opadów i burz Taki rozkład pola zachmurzenie spowoduje znaczne zróżnicowanie temperatury, od 22-23°C na południowym wschodzie, 25-27°C w centrum do 28-29°C na zachodzie Nie jest wykluczone, że lokalnie, podobnie jak wczoraj, temperatura osiągnie lub nieznacznie przekroczy 30°C. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków wschodnich na południu kraju, z kierunków północnych w centrum i na północy, w zależności od rozwoju sytuacji barycznej.

Jutro podobny charakter pogody, lecz strefa zachmurzenia i opadów przelotnych przemieści się na północny wschód. W strefie zachmurzenia i opadów oczekiwać musimy, że temperatura w centrum obniży się do 22-25°C, podobnie jak w sobotę i niedzielę; tylko na zachodzie długi weekend będzie gorący, bez znaczących opadów.

Północna część kontynentu, Wyspy Brytyjskie i północny Atlantyk objęte są antycyklonalną cyrkulacją, południe kontynentu, mało gradientową cyrkulacją cyklonalną. Na północne regiony kraju oddziałuje wyż znad Skandynawii, od południa wkracza cyrkulacja cyklonalna i związana z nią strefa zachmurzenia i przelotnych opadów, dobrze widoczna na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl . Zobrazowania radarowe awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ dopiero w godzinach okołopołudniowych i późniejszych pokażą strefę konwekcji i opadów.

Od dłuższego czasu, szczególnie w drugiej połowie maja i aktualnie w czerwcu obserwujemy pogłębiający się deficyt opadów, suszę. Spowodowane jest to przez utrzymującą się od tygodni antycyklonalną cyrkulacją regenerujących się nad północną i północno wschodnią Europą i Atlantykiem wyżów, blokujących napływ chłodniejszych i wilgotniejszych mas powietrza znad Atlantyku. Modele średnioterminowe na najbliższe 10 dni nie prognozują znaczących opadów, szczególnie na zachodzie kraju, gdzie również utrzymywać się będzie wysoka temperatura. Przelotne opady ma południu tylko w niewielkim stopni mogą poprawić sytuację hydrologiczną, wzrastać tez będzie zagrożenie pożarowe w lasach. Z bieżącymi mapami zagrożenia pożarowego można zapoznać się na: bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ . Pamiętajmy o tym, szczególnie gdy spędzamy wolny czas w lesie lub jego pobliżu. Zaprószyć ogień w suchej ściółce jest łatwo, ugasić pożar trudno.

Ryszard Klejnowski

8 czerwca, czwartek, 159 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł