Komentarz synoptyka: 2023-06-09

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj będziemy mieli w kraju dwie strefy pogodowe; z dużym zachmurzeniem i opadami przelotnymi, a także burzami w południowo wschodniej, południowej i centralnej części kraju oraz pogodniejszą w Wielkopolsce i zachodniej części kraju z umiarkowanym zachmurzeniem, na ogół bez opadów. Temperatura od 21-23°C na Podkarpaciu do 29-29°C na zachodzie i w Wielkopolsce, lokalnie może osiągnąć 30°C Umiarkowany wiatr powieje z kierunków wschodnich, skręcających na północne, w czasie burz porywisty, do 50-70 km/h.

Północne regiony kontynentu i północny Atlantyk objęte są cyrkulacją antycyklonalną wyżu z centrum nad Morzem Północnym, powoli migrującym na wschód. Nad południem kontynentu zalega mało gradientowa strefa obniżonego ciśnienia, obejmująca dzisiaj od południa znaczne obszary naszego kraju. Jutro, rozbudowujący się nad południe wyż skandynawski (który dzisiaj jest nad Morzem Północnym) będzie spychał zatokę niżową na południe. W efekcie wzrastać będzie gradient ciśnienia, a w konsekwencji prędkość i porywistość wiatru, co możemy obserwować na naszych meteorogramach.

Szczególna uwagę powinniśmy zwrócić dzisiaj na dwie strefy zachmurzenia. Pierwsza i najistotniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa w górach to strefa nas południem kraju, gdzie wczoraj występowały burze i opady przelotne. Na zdjęciach satelitarnych w włączona opcją KM pl.sat24.com/pl/pl/km widzimy szybko rozwijająca się nad Słowacją superkomórkę burzową, przemieszczającą się na północny zachód, nad Czechy. Nasze prognostyczne mapy wskazują na możliwość jej przemieszczenia się nad Tatry i Podkarpacie w postaci charakterystycznego łuku burzowego a meteorogramy na intensywną aktywność burzową w Tatrach (patrz meteorogram dla Zakopanego) i Podkarpaciu. W miarę rozwoju konwekcji obserwować ją będzie można na zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Druga strefa zachmurzenia, która może uaktywnić się burzowo rozciąga się od Zatoki Gdańskiej po Ziemię Lubuską, tam działalność burzowa będzie mniej intensywna.

Często spotykamy się z uwagami, że prognozujemy występowanie opadów, gdy w rzeczywistości ich nie zaobserwowano. Taka jest bowiem natura opadów przelotnych, że występują punktowo, na przestrzeni kilku kilometrów możemy spotkać intensywny opad a nieco dalej suche podłoże. Takie też opady nie poprawiają niestety bilansu hydrologicznego, coraz dotkliwsza staje się susza i zagrożenie pożarowe, szczególnie w północnej połowie kraju: bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ .

Zwracamy uwagę na zagrożenie burzowe w górach, mając na uwadze duży ruch turystyczny oraz w pamięci tragiczne wydarzenie w Tatrach, kiedy to 22 sierpnia 2019 roku piorun uderzył w Giewont. Zginęło 5 osób, ponad 100 zostało poszkodowanych i udzielano im pomocy w szpitalach. To nie jedyny przypadek skutków uderzeń pioruna, czy to w górach czy na jeziorach. Miejmy nadzieję, że rozum weźmie przewagę nad brawurą.

Ryszard Klejnowski

9 czerwca, piątek, 160 dzień 2023 roku; 7:30

Udostępnij artykuł