Komentarz synoptyka: 2023-06-11

Zgodnie z wynikami naszego modelu wczoraj burze występowały w mniejszej ilości i tylko w południowej części kraju, na Śląsku Opolskim oraz we wschodnich Beskidach i Bieszczadach, natomiast poza górami i pogórzami, w południowej połowie kraju tworzyły się chmury Cumulus umiarkowanego lub dużego rozwoju (Cu med., Cu cong), ale opad, nawet jak z nich powstał, to był nieznaczny i tylko pojedyncze krople dochodziły do podłoża, parując w suchym powietrzu. Dzisiaj już panowanie wyżu, jedynie resztka zachmurzenia konwekcyjnego utrzymuje się nad Bieszczadami, a nad Małopolską i Śląskiem Górnym oraz Opolskim warstwy zachmurzenia średniego.

W ciągu dnia w znacznej części kraju w zasadzie bezchmurnie, może w dzień pojawią się pojedyncze chmurki Cu hum lub nieznaczne ławice chmur średnich, bowiem ponownie przewagę uzyskał wyż skandynawski. Ruszył nieco na wschód, obecnie jego centrum jest nad Estonią i Zatoką Fińską z ciśnieniem 1033 hPa, w takim położeniu dalej kieruje do Polski masy powietrza z północnego wschodu, dość chłodne, ale suche i czyste, tak więc w ciągu dnia łatwo zachodzi wzrost temperatury do 20 stopni od nocnego poziomu 10 i lokalnie mniej (dla Mazur i Podlasia). W centralnej części kraju o 2 stopnie więcej, na środkowym zachodzie o 4 stopnie więcej, zarówno w dzień jak i w nocy.

Wyżowa sytuacja pogodowa spowodowana jest istnieniem inwersji osiadania, ale nad nią atmosfera jest w stałym ruchu i prognozy numeryczne www1.wetter3.de/animation_dt.html mówią o stopniowej przebudowie pola górnego. Należy zwrócić uwagę na utworzenie są nad środkową Europą górnego niżu na poziomie 500 hPa (około 5,5 km) z „kroplą chłodu” nad Polską, co może spowodować zwiększenie chwiejności, osłabienie lub likwidację inwersji i warunki do tworzenia się opadów.

Dalsze prognozy naszego modelu UM liczone z terminów 00 i 12 UTC na okres 5 dób mapy.meteo.pl/ pokazują, że od wtorku, przez środę i czwartek nad obszarem Polski pojawiać się będą miejscami opady przelotne, a na wschodzie i Mazurach możliwe dłuższe okresy deszczu. Po szczegóły zapraszam do samodzielnego przeglądu map, w następnych meteorogramach obejmujących ten okres będą pojawiały się prognozowane opady, na razie ich nie ma, bowiem meteorogramy obejmują okres ponad 3 dobowy (76 godzin).

Maciej Ostrowski, 11 czerwca 2023; 07:35

Udostępnij artykuł