Komentarz synoptyka: 2023-06-13

Nie często, a raczej incydentalnie, występuje sytuacja baryczna z górnym niżem, jaką mamy od wczorajszego dnia nad naszym krajem (www1.wetter3.de/animation_dt.html ), podczas gdy w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej nadal utrzymuje się wysokie ciśnienie w obszarze rozległego wyżu, rozciągającego się od północnych akwenów Atlantyku, przez południową Skandynawię z przyległościami oraz Rosję środkową, a po wschodniej stronie Uralu po Nizinę Zachodniosyberyjską (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ). Zasięg tego niżu z zachmurzeniem sięgającym, miejscami aż do 5-ciu, 7-miu kilometrów doskonale odzwierciedlają satelitarne obrazy zachmurzenia (pl.sat24.com/pl/eu/km ) oraz w barwach ČHMÜ (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ).

W związku z stosunkowo cienkimi chmurami warstwowymi (As) i warstwowo-kłębiastymi (Sc), tylko miejscami i to głównie na krańcach wschodnich kraju występują słabe opady deszczu, ale zachmurzenie wiru niżowego przykrywa już całe Pomorze oraz Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, Kujawy, a także Ziemię Łódzką, tutaj lokalnie może kropić deszcz. Natomiast reszta kraju pozostaje pod bezchmurnym niebem lub śladowym zachmurzeniem Sc. Temperatura powietrza o poranku rozłożona jest stosownie do zachmurzenia, gdzie pod zwartym zachmurzeniem sięga 10, 13 stopni, natomiast pod niewielkim, śladowym zachmurzeniem lub jego braku 7, 9 stopni, lokalnie tylko 5 stopni, a na Kasprowym Wierchu już -1 stopień. Wiatr z sektora wschodniego słaby, lokalnie umiarkowany.

W ciągu dnia wir niżowy pozostawać będzie mniej więcej w tym samym miejscu, a jego zachmurzenie wciąż wirujące rozprzestrzeniać się będzie nad resztę kraju. Nad dzielnice wschodnie nadal nasuwać się będzie zachmurzenie znad Ukrainy i Białorusi i tutaj miejscami może pokropić. Natomiast nad dzielnice zachodnie, a zwłaszcza południowo zachodnie zaciągane będzie zachmurzenie znad Niemiec, a w miarę upływu czasu, przerzucone przez „plecy niżu” znad Czech. Tutaj w wilgotnym powietrzu o znacznym potencjale chwiejności, z powodzeniem rozwijać się będą zjawiska konwekcyjne z chmurami Cb, prowadzącymi przelotne opady deszczu i spodziewane są burze, miejscami z gradem, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 50, 60 km/h. W tej sytuacji, pod całkowitym zachmurzeniem temperatura zatrzyma się na poziomie 14, 16 stopni, miejscami 18-stu stopni. Wyraźnie cieplej będzie nad dzielnicami północnymi od około 18, 20 stopni na Pomorzu, a najcieplej nad Warmią, Mazurami oraz Suwalszczyzną i północną Białostocczyzną, nawet 22, 24 stopnie. Trzeba zauważyć, że taki rozkład temperatury nie występuje często, a raczej rzadko. Wiatr nadal z sektora północno wschodniego, we wschodniej połowie kraju umiarkowany, a na zachodzie, przy większym gradiencie barycznym, silny i porywisty, w porywach dochodzący do wspomnianych 50, 60 km/h.

W porze nocnej wspomniane zjawiska konwekcyjne będą słabły i zanikały, ale znad Ukrainy i Białorusi napływać będzie powietrze wilgotniejsze o znacznym potencjale chwiejności i miejscami spodziewane są rozproszone opady przelotne deszczu, rozprzestrzeniające się nad dzielnice środkowe. Burze, jeżeli się pojawią to tylko w Bieszczadach.

Jutro barycznie nie są spodziewane istotne zmiany, ale utrwalać się będzie adwekcja ciepłego i zarazem wilgotnego powietrza o znacznym potencjale chwiejności, zaciąganego od południowego wschodu, głównie znad Ukrainy i Białorusi. Nasz model prognozuje występowanie przelotnych opadów deszczu już od godzin przedpołudniowych, z tendencją do uaktywniania się w najcieplejszej porze dnia, a nieco później aktywnych burz, prowadzących intensywne opady deszczu oraz opady gradu. Chmurom Cb towarzyszyć będą silne porywy wiatru, dochodzące do 50, 70 km/h. Trzeba liczyć się z występowaniem zalań i podtopień, w miejscach występowania ulewnych opadów oraz gradobicia.


Ryszard Olędzki,
13 czerwca 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł