Komentarz synoptyka: 2023-06-14

Nareszcie jest duża szansa na opady deszczu, ale przelotne, rozproszone, charakterystyczne dla ciepłej pory roku, czemu sprzyja napływ ciepłego i zarazem wilgotnego powietrza o dużym potencjale chwiejności, zaciąganego przez wir niżowy w środkowej i górnej troposferze, lokujący się nad Dolnym Śląskiem, Sudetami oraz Czechami (www1.wetter3.de/animation_dt.html ). Do nas napływa ono bezpośrednio znad Ukrainy i Białorusi, głównie w strefie aktywnego frontu atmosferycznego, natomiast obszarem źródłowym tej masy powietrza zasobnego w wilgoć, są centralne akweny Morza Śródziemnego, z temperaturą wody na poziomie około 22, 23 stopnie (www1.wetter3.de/fax_dt.html ). To z tych obszarów kierowane ono jest w wyższe szerokości geograficzne przez Grecję, Serbię i Rumunię, co doskonale odzwierciedlone jest na satelitarnych obrazach zachmurzenia w barwach ČHMÜ (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ).

O poranku niemal cały obszar kraju pozostaje pod całkowitym i dużym, ale mocno zróżnicowanym zachmurzeniem, głównie piętra niskiego, Sc i nieznacznie wypiętrzonymi chmurami Cu i Cb, a miejscami utrzymują się tzw. „okna bezchmurnego nieba” (pl.sat24.com/pl/pl/visual ). Natomiast opady deszczu, przeważnie rozproszone, występują na południowym wschodzie od Roztocza po Wyżynę Małopolską, a drugi obszar ich występowania to głównie Mazowsze oraz Kujawy i częściowo północne obszary Wielkopolski (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Temperatura wyrównana, na poziomie 10, 13 stopni, nieco chłodniej tylko na całym Śląsku, tutaj zatrzymała się na poziomie 7, 9 stopni. Wiatr słaby, zmienny, przeważnie z sektora północno wschodniego, a miejscami wręcz bezwietrznie.

W ciągu dnia, wraz ze wzrostem temperatury, rozwijać się będzie konwekcja termiczna, czemu sprzyjać będzie adwekcja wspomnianego, ciepłego i wilgotnego powietrza o dużym potencjale chwiejności. Największy jej rozwój spodziewany jest w godzinach popołudniowych, kiedy to występować będą burze z intensywnymi, a lokalnie z nawalnymi opadami deszczu oraz gradu. Trzeba liczyć się z lokalnymi zalaniami i podtopieniami. Rozbudowanym chmurom Cb towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 50, 70 km/h. Opady ciepłej pory roku mają tę właściwość, że występują w rozproszeniu, stosownie do przemieszczania się chmur opadowych, tworzące szlak opadowy, co w mikro skali wygląda jak podlewanie konewką. Wiatr przeważnie z sektora północno wschodniego, słaby i umiarkowany, tylko podczas przemieszczania się chmur Cb, jak już wyżej wspomniano, silny i porywisty, niejednokrotnie mający siłę destrukcyjną. Temperatura mocno zróżnicowana, warunkowana dopływem ciepła słonecznego oraz obecnością dużego zachmurzenia opadowego. W obszarach z większymi rozpogodzeniami sięgająca 20, 22, lokalnie 23 stopnie. Natomiast pod grubym zachmurzeniem opadowym przeważnie 16, 18 stopni, a po opadach gradu jeszcze niższa o parę stopni.

W nocy uspokojenie w atmosferze i stopniowe zanikanie burz, natomiast opady w coraz większym rozproszeniu, utrzymają się przez całą noc, z tendencją do słabnięcia.

Jutro utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, nadal występować będą rozproszone opady przelotne deszczu, a w godzinach popołudniowych także burze, lokalnie nawet z gradem, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr. O ile warunki pogodowe pozostaną bez istotnych zmian, to barycznie postępować będzie korekta pola ciśnienia. Redukowany będzie wał wyżowy nad zachodnią Rosją, a wyż atlantycki rozbudowywać się będzie nad krajami Europy zachodniej. U nas wiatr zmieniać będzie swój kierunek, w dzielnicach wschodnich na wschodni, a w dzielnicach zachodnich na północny, nadal pozostając na tym samym poziomie prędkości. W nieco dalszej perspektywie proces ten będzie kontynuowany.


Ryszard Olędzki,
14 czerwca 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł