Komentarz synoptyka: 2023-06-15

Dzisiaj i jutro, podobnie jak wczoraj i przedwczoraj towarzyszyć nam będzie pochmurna pogoda z przejaśnieniami i lokalnie rozpogodzeniami, niemal w całym kraju możemy spodziewać się opadów deszczu, głównie przelotnych oraz burz; największe prawdopodobieństwo burz wy w centralnej i północnej części kraju. Słaby lub umiarkowany wiatr, przy burzach silny i porywisty powije z kierunków zmiennych Nadal panować będzie umiarkowana temperatura, od 18-20°C na północnym zachodzie kraju do 22-24°C na południu i Suwalszczyźnie, z tendencją wzrostową jutro i w weekend oraz nadchodzącym tygodniu.

Ponieważ opady przelotne i burze mają rozproszony przestrzennie charakter, trudno precyzyjnie prognozować ich położenie. Aktualne położenie ognisk opadowych i komórek burzowych możemy co kilkanaście minut obserwować na zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ z systemu POLRAD oraz w skali kontynentu na zobrazowaniach Eumetnet www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Wyraźne są dwa obszary intensywniejszej konwekcji i opadów: jeden nad Polską, drugi znacznie wyrazisty – nad Adriatykiem i Bałkanami.

Niemal cały kontynent objęty jest cyrkulacją wyżową układu znad Morza Norweskiego a kilka niewielkich układów niżowych z frontami okala wyż od północy, nad oceanem i Morzem Śródziemnym, dobrze ilustrują to zdjęcia satelitarne pl.sat24.com/pl . Nad obszarem naszego kraju chaotyczne struktury zachmurzenia warstwowego kłębiastego zwijają się w spiralny układ, podobny do spirali frontu okluzji w dyssypującym się niżu. Podobnie spiralnie układają się prognozowane strefy przelotnych opadów i burz. Nad Adriatykiem sytuacja jest odmienna, bardziej zwarte i wyżej wypiętrzone chmury, wraz z włóknistą strukturą zachmurzenie górnego piętra sugerują większą dynamikę procesów konwekcyjnych z intensywnymi opadami i burzami, służby krajów tego regionu wydały ostrzeżenia: meteoalarm.org/en/live/warning/e61204ae-40e6-4ac8-8868-d41d56cec3f9/0a11ebfc-c73a-45f1-b6e3-ec91f9f358a9#list .

Przyczyną utrzymującej się pochmurnej i deszczowej pogody, mimo że dzieje się w polu podwyższonego ciśnienia jest utworzony w środkowej troposferze górny niż. Jest on dobrze wyrażony na mapach prognostycznych ECMWF charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202306141200&projection=opencharts_europe&valid_time=202306150900 a jego centrum na poziomie 500 hPa, ulokowane nad naszym krajem, porusza się cyklonalnie wokół niemal pionowej osi sięgającej 200 hPa (ok.12 km), z pionowych przekrojów atmosfery (diagramów aerologicznych) można wnioskować, że przewyższa 16 km, czyli istnieje również w dolnej stratosferze. W całym przekroju troposfery, od podłoża po tropopauzę atmosfera jest wilgotna, wskaźnik PW przekracza 24 mm. Taka struktura atmosfery sprzyja rozwojowi konwekcji, tym samym i powstaniu opadów, co w aktualnej sytuacji związanej z długotrwałym deficytem wilgotności gleby jest zjawiskiem pożądanym.

Górny układ niżowy utrzymywać się będzie, według prognoz średnioterminowych do weekendu włącznie, aż zostanie wyparty od południowego zachodu przez klin wyżowy, niosący za sobą gorące masy powietrza, oczekiwać możemy poważnej fali gorącej a nawet upalnej aury, tez z burzami, w nadchodzącym tygodniu.

Ryszard Klejnowski

15 czerwca, czwartek, 166 dzień 2023 roku: 7:15

Udostępnij artykuł