Komentarz synoptyka: 2023-06-16

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj przeważać będzie umiarkowane, na północnym zachodzie, zachodzie i południowym wschodzie wzrastające do dużego, z przelotnymi opadami deszczu i burzami, tylko w centrum na ogół bez opadów. W dzień temperatura wzrośnie do około 19-20°C na północnym zachodzie, 23-25°C w centrum i na pozostałym obszarze kraju Słaby lub umiarkowany wiatr powieje ze zmieniających się kierunków w zależności od zmieniającej się sytuacji barycznej, nie będzie miał istotnego wpływu na temperaturę odczuwalną.

Półwysep Skandynawski i Morze Norweskiego objęte jest cyrkulacją wyżową, nad przeważającymi obszarami kontynentu zalega słabogradientowy obszar obniżonego ciśnienia, związany z niżem w rejonie Morza Śródziemnego. Płytki niż, który wczoraj zalegał nad Adriatykiem, przemieszcza się powoli na północ, z związane z nim zachmurzenie frontowe obejmuje od godzin nocnych południowo wschodnie i wschodnie regiony kraju. Spodziewać się należy, zgodnie z naszymi prognozami początkowo słabych opadów ciągłych, w godzinach popołudniowych przelotnych z możliwością wystąpienia lokalnych burz. Przelotne opady deszczu, później burze wystąpią również na Pomorzu Zachodnim, przemieszczając się w dzień na południe, obejmując zachmurzeniem, głównie kłębiastym zachodnią połowę kraju. Tam też w miarę rozwoju konwekcji termicznej, w godzinach popołudniowych wystąpić mogą burze z intensywniejszymi opadami i porywami wiatru.
Aktualne położenie stref frontowych i opadów możemy na bieżąco kontrolować nad Polską na podstawie zobrazowań radarowych systemu POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ , nad kontynentem z systemu Eumetnet-Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ oraz zdjęć satelitarnych: pl.sat24.com/pl/eu/visual . Jak możemy zauważyć na zdjęciach, zachmurzenie nad zachodnią częścią kraju jest dość chaotyczne i skłębione, przeważać będą chmury kłębiasto warstwowe, rozwijające się do burzowych, na wschodzie ma charakter chmur warstwowych, spodziewać się z nich możemy opadów ciągłych.

Podobnie jak w minionych dniach taki charakter cyrkulacji nad naszym obszarem kształtowany jest przez małoskalowy, obejmujący środkową i górną troposferę oraz dolną stratosferę, układ cyklonalny. Jest dobrze widoczny na mapach topografii poziomu 500 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202306151200&projection=opencharts_europe&valid_time=202306161200 . Jego centrum lokuje się w godzinach przedpołudniowych w rejonie Zatoki Szczecińskiej i przemieszczać się będzie na południe, powoli wypełniając nad obszarem naszego kraju. Zanikać będzie w poniedziałek / wtorek, wypierane od południowego zachodu przez klin górnego wyżu.

Jutro i w niedzielę podobny charakter pogody, ze zmiennym zachmurzeniem, przelotnymi opadami deszczu i temperaturą rzędu 22-25°C. Od wtorku zdecydowany wzrost temperatury, będzie gorąco, temperatura w nadchodzącym tygodniu przekroczy znacznie 25°C, osiągając i przekraczając lokalni 30°C, czyli już upalnie; nie zabraknie też przelotnych opadów i burz. A to wszystko za sprawą napływu z południowego zachodu gorących mad powietrza w tylnej części wspomnianego górnego klina wyżowego.

Ryszard Klejnowski

16 czerwca, piątek, 166 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł