Komentarz synoptyka: 2023-06-17

Sobota upłynie pod znakiem pochmurnej, deszczowej i miejscami burzowej pogody, zaobserwujemy właściwie dwie strefy nieco różnej aury. Już od wczorajszego popołudnia zarysowały się dwa obszary odmiennego zachmurzenia; nad wschodnią połową kraju dominował zwarta strefa zachmurzenia warstwowego, związanego z przebiegającym południkowo frontem ciepłym i słabymi opadami ciągłymi, nad zachodnią występował izolowane obszary chmur kłębiastych z przelotnymi opadami i lokalnie z burzami.

Dzisiaj obserwujemy podobny charakter pogody. Na wschodzie od linii Zatoka Gdańska, Małopolska rozciąga się szeroka, zwarta strefa zachmurzenia frontu ciepłego ze słabymi opadami ciągłymi, związana z niżem nad Bałkanami. Na zachód od linii Koszalin – Kłodzko chaotycznie rozrzucone skupiska chmur kłębiastych, które w miarę wzrostu temperatury rozwijać się będą do postaci chmur Cumulus congstus i Cumulonimbus z opadami przelotnymi i burzami. Jest ona związana z górnymi niżem, wędrującym na południe wzdłuż naszej zachodniej granicy. Wąska o poranku strefa bezchmurnego nieba między tymi obszarami zapełni się wciągu dnia zachmurzeniem kłębiastym. Najlepiej obrazują sytuację zdjęcia satelitarne pl.sat24.com/pl a strefy opadów i burz nad Polską zobrazowania radarowe awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Szerszy ogląd , w tym rozwoju sytuacji z kierunku napływu strefy frontowej dają obrazy radarowe w sieci EumetOpera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Od wielu dni anonsowana jest we wszystkich mediach, a potwierdzają to zresztą prognozy średnioterminowe, zbliżająca się fala upałów. Jednak tak dzisiaj jak i jutro będzie jeszcze ciepło, nawet nie gorąco, temperatura nie przekroczy 19-20°C na północy i 22-24°w centrum i na południu kraju. Dopiero od wtorku / środy musimy liczyć się ze zdecydowanym wzrostem temperatury, nawet powyżej 30°C w drugiej połowie tygodnia, co w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza stwarzać będzie niekorzystne warunki biometeorologiczne, szczególnie dla osób w podeszłym wieku.

Wysoka temperatura powietrza i duża jego wilgotność sprzyjają powstaniu burz i przelotnych opadów deszczu, w szczególnych warunkach również gradu. Z pewnością możemy się takich przypadków spodziewać w nadchodzącym tygodniu. Ponieważ rozpoczyna się sezon turystyczny, wyjazdy „w góry i na Mazury” trzeba pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności, piorunach w górach i szkwałach na Maurach.

Niezależnie od miejsca takiej czy innej aktywności warto skorzystać z naszych szczegółowych, uaktualnianych co 6 godzin prognoz prezentowanych na mapach, meteorogramach i w komentarzach. Dostępne są również zdjęcia satelitarne i bieżące obserwacje radarowe. Pamiętać jednak należy, że natura nie jest do końca przewidywalna, a niektóre zjawiska, szczególnie konwekcyjne, bywają nawet dla najbardziej złożonych modeli, nieokiełznane.

Ryszard Klejnowski

17 czerwca, sobota, 168 dzień 2023 roku; 7:20

Udostępnij artykuł