Komentarz synoptyka: 2023-06-18

Dzisiejszy dzień pod względem warunków atmosferycznych przebiegać będzie podobnie jak to było w ubiegłych dniach, czyli pod znakiem zmiennego zachmurzenia, przelotnych opadów deszczu wraz z lokalnymi burzami. W dalszym ciągu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niskiego ciśnienia związanej, z którego niżem ośrodek ulokowany jest nad wodami Morza Czarnego wraz ze strefą pofalowanego frontu chłodnego, który zaznacza się na wschodzie kraju. Napływa z kierunku południowo – zachodniego, ciepła masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej, po zachodzie słońca, wieczorem oraz w nocy przechodzącej w stałą.

W ciągu niedzielnego dnia w pasie wschodnim kraju zachmurzenie będzie duże do całkowitego, okresami z opadami deszczu, po południu deszczu przelotnego z możliwymi burzami, głównie na północnym wschodzie. Na północy i północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane do dużego. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, w godzinach popołudniowych okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Podczas przechodzenia burz prognozowana wysokość opadów od 15 mm, do 25 mm. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 24 stopni do 26 stopni Celsjusza, chłodniej tylko w strefie nadmorskiej oraz w strefach opadów od 16 stopni do 18 - 22 stopni Celsjusza. Wiatr na ogół słaby zmienny przewagą kierunków zachodnich, w porywach do 15 – 30 km/h, podczas burz do 55 – 60 km/h.

Na początku nowego tygodnia (poniedziałek 19.06) wyraźnie odczujemy zmianę warunków termicznych, zacznie napływać zdecydowanie cieplejsze powietrze, które szczególnie będzie odczuwalne nad zachodnią częścią kraju – a napływać będzie znad południowo – zachodniego obszaru europejskiego. Temperatura maksymalna wzrastać będzie od 25 stopni do 28 stopni Celsjusza. Ogrzewanie się napływającej masy powietrza odczuwalne będzie również w pozostałej części kraju, jednak że na wschodzie, południowym – wschodzie i północnym – wschodzie w dalszym ciągu będą występować dość dobre warunki do formowania wilgotnej konwekcji, która wyrażona będzie poprzez formowanie się komórek opadowych mających zdolność do generowania wyładowań atmosferycznych.

Według wstępnych wyliczeń modeli mocniejszy napływ już nie polarno-morskiego a, zwrotnikowego powietrza z południowego zachodu Europy nastąpi już we wtorek (20.06) w części północno zachodniej, zachodniej oraz południowo zachodniej, temperatura maksymalna wzrośnie do 30 stopni Celsjusza, wtedy będziemy mogli mówić o występującym upale. Masa zwrotnikowa obejmie swym zasięgiem pozostałe części Polski, o środy (21.06).

Dawid Gackowski, 18 czerwca 2023r.; 07:10

Udostępnij artykuł