Komentarz synoptyka: 2023-06-22

Mamy za sobą już drugi dzień z powietrzem zwrotnikowym z upalnymi temperaturami nieco powyżej 30-stu stopni, które napłynęło do nas znad Afryki północno zachodniej prowadząc ze sobą pył „saharyjski” oraz duży potencjał konwekcyjny, nabywany podczas przesuwania się nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. To w nim przez niemal całą dobę utrzymywały się burze frontowe, głównie w dzielnicach centralnych prowadząc ulewne opady deszczu, z powolną tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim, np. w Krynicy w ciągu jednej godziny spadło 40 mm deszczu. Dzisiejszy poranek jest już bez burz, a zachmurzenie frontowe przykrywa cały nasz wschód (pl.sat24.com/pl/eu/km ), lokalnie utrzymują się słabe opady deszczu, w tym przelotnego (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Reszta kraju pozostaje pod rozproszonym, wewnątrzmasowym zachmurzeniem piętra niskiego, głównie warstwowo kłębiastego (Sc) i kłębiastego (Cu), a lokalnie, przejściowo warstwowego (St). Temperatura wyrównana, przeważnie na poziomie 17, 19 stopni, a najwyższa na północnym wschodzie, gdzie w Suwałkach o godzinie 5-tej zrejestrowano 21,1, a w Mikołajkach 20,2˚C.

Dzisiaj na znacznym obszarze kraju, pozostającym pod wpływem umacniającego się wyżu znad wschodnich akwenów Morza Północnego przez Jutlandię, północno wschodnie Niemcy i nasz rozległy zachód, w dzielnicach zachodnich i środkowych, wyraźnie uspokojenie w atmosferze i bez dokuczliwych zjawisk konwekcyjnych. Temperatura w najcieplejszej porze dnia spodziewana jest na poziomie około 28, 30 stopni, ale w pasie wybrzeża wyraźnie niższa, sięgająca tylko 18, 22 stopni. Wiatr północno zachodni, przeważnie słaby i umiarkowany.

Natomiast dzielnice wschodnie, pozostające w tylnej części zatoki niżowej z quasi stacjonarnym frontem chłodnym, pozostaną w tzw. „kompleksie pogody dnia ubiegłego”, bardzo dynamicznej. W miarę wzrostu temperatury, z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja głęboka, z dobrze rozbudowanymi chmurami Cb, prowadzącymi przelotne opady deszczu, w tym nawalnego oraz dokuczliwe burze z gradem, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 50, 70 km/h. Trzeba liczyć się z lokalnymi zalaniami i podtopieniami, a także szkodami wyrządzającymi silnym wiatrem i gradem. Temperatura zbliżona do maksymalnej, przeważnie na poziomie 28, 30 stopni, ale w obszarach występowania opadów, zwłaszcza gradu niższa o około 8, a nawet 10 stopni.

Już u schyłku dnia oraz w nocy kontynuowana będzie istotna przebudowa pola ciśnienia oraz pola geopotencjału, poprzez słabnięcie i stopniowe zanikanie wspomnianego obszaru wysokiego ciśnienia, ustępującego miejsca niewielkiemu ośrodkowi niżowemu, obecnie lokującemu się nad południową Francją (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ). W ciągu najbliższej doby będzie on przemieszczał się na północny wschód po zachodniej stronie górnego klina wyżowego (www1.wetter3.de/animation_dt.html ). Już najbliższej nocy, według naszego modelu w drugiej jej części, nasuwać się będą znad Niemiec i Czech opady deszczu oraz burze, nad Śląsk i Wielkopolskę słabe i umiarkowane, a nad Pomorzem Zachodnim umiarkowane i intensywne. W ciągu dnia wynoszone na północny wschód, a w drugiej jego części uaktywniające się, intensywne opady i burze w strefie frontu chłodnego, z tendencją do dość szybkiego postępowania w głąb kraju w kierunku wschodnim.

Nareszcie wejdziemy w zasięg cyrkulacji południowo zachodniej i po długim okresie suszy nad dzielnicami północno zachodnimi, pojawią się opady deszczu, ale miejscami ulewne, wyrządzające szkody w uprawach rolnych I znów trzeba liczyć się ze skutkami intensywnych opadów burzowych.


Ryszard Olędzki,
22 czerwca 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł