Komentarz synoptyka: 2023-06-23

Piątkowy dzień zapowiada, się dynamicznie już zauważyć można wędrującą z zachodu na wschód strefę umiarkowanych i silnych opadów deszczu wraz z występującymi wyładowaniami, jest to pozostałość po układzie MCS (mezoskalowy układ konwekcyjny). Dziś głowinie w województwach południowych, południowo – wschodnich, wschodnich oraz środkowych. W ciągu dnia początkowo zaznaczać się będzie zatoka niżu z centrum nad środkowymi Niemcami z układem frontów atmosferycznych. Późnym popołudniem i wieczorem centrum niżu przemieści się nad zachodnią granicę Polski. Z południowego zachodu napływa, ciepła masa powietrza zwrotnikowego o cechach morskich i równowadze chwiejnej.

W ciągu dnia na obszarze kraju zachmurzenie duże do całkowitego początkowo w pasie zachodnim, następnie w pasie centralnym, a pod koniec dnia także na wschodzie Polski przelotne opady deszczu i burze, lokalnie burze będą intensywne i z opadami gradu. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 do 20 stopni na zachodzie, 24 – 27 stopni na przeważającym obszarze, do 28 – 30 stopni Celsjusza w części południowo wschodniej Wiatr z kierunków zmiennych, przeważnie wschodni, 20-30 km/h, w czasie burz porywy do 80-100 km/h. W ciągu dnia tworzyć się mogą układy mające zdolność do organizacji się w pojedyncze komórki, oraz układy superkomórkowe i pulsacyjne jak i również układy wielokomórkowe. Zagrożeniem z ich strony będą silne wręcz nawalne opady deszczu od 25 mm do 35 mm, opady gradu do 2-3 cm, i porywy wiatru do 80 – 100 km/h.

W sobotę odpoczniemy na „chwilę” od gwałtownych zjawisk, gdyż nastąpi równowaga w pogodzie. Przelotne opady deszczu wraz z dużym i całkowitym zachmurzeniem występować będą tylko, w części wschodniej oraz południowo wschodniej w części centralnej i południowej kraju tu bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie zaledwie od 15 stopni do 20 stopni Celsjusza chłodniej tylko na terenach podgórskich i górskich. Większej ilości słońca spodziewać się można na północny, zachodzie, oraz południowym zachodzie, i tu temperatura maksymalna wzrośnie od 20 stopni do 25 stopni Celsjusza, lokalnie 26 stopni Celsjusza.

Dawid Gackowski, 23 czerwca 2023r.; 07:26

Udostępnij artykuł