Komentarz synoptyka: 2023-06-26

W pierwszy poniedziałek tegorocznych, letnich wakacji przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie, w godzinach popołudniowych wzrastające od zachodu do dużego, aż do wystąpienia opadów przelotnych i burz. W nocy strefa dużego zachmurzenia i opadów przemieszczać się będzie na wschód Już letnia temperatura osiągać będzie od 24 do 29°C, lokalnie na Dolnym Śląsku do 30°C, a słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich nie będzie miał większego wpływu na temperaturę odczuwalną; w miarę postępu frontu z opadami i burzami na wschód, wzrastać będzie w godzinach popołudniowych i nocnych jego prędkość i porywistość, do 60-80 km/h. Jutro na przeważającym obszarze kraju dominować będzie duże zachmurzenie z przelotnymi opadami i lokalnie z burzami. Wzrastać będzie prędkość i porywistość wiatru, szczególnie na Wybrzeżu i w górach. Zanotujemy spadek temperatury rzędu 5-10°C, dopiero w drugiej połowie tygodnia temperatura wzrośnie do typowo letnich wartości.

Wschodnia część kontynentu objęta jest obszarem słabo gradientowego pola podwyższonego ciśnienia. Od zachodu nasuwa się zatoka niżu znad Islandii z pofalowanym frontem chłodnym, który już dzisiaj po południu dotrze do naszej zachodniej granicy. Aktualne położenie stref frontu i opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl a po południu na zobrazowaniach radarowych z systemu POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .
O dużej dynamie procesów atmosferycznych w strefie frontowej i za nią mogą świadczyć mapki prognostyczne opadów, na których co trzygodzinne, wydłużone zielone plamy obrazują przemieszczanie się strefy przelotnych opadów deszczu. Na zdjęciach satelitarnych obserwujemy za frontem, nad Morzem Północnym i Atlantykiem otwarte komórki konwekcyjne, świadczące o napływie z północnego zachodu chłodnej masy powietrza nad cieplejsze wody morskie.

Więcej o dynamice procesów w środkowej troposferze w jutrzejszym komentarzu.

Ryszard Klejnowski

26 czerwca, poniedziałek, 177 dzień 2023 roku; 7:50


Udostępnij artykuł