Komentarz synoptyka: 2023-06-27

Po burzowej nocy z opadami przelotnymi, miejscami intensywnymi, spodziewać się możemy dzisiaj z na ogół dużego zachmurzenia z przejaśnieniami, ze słabymi opadami przelotnymi i zanikającymi burzami na wschodzie kraju; na pozostałym obszarze już w godzinach okołopołudniowych pojawiać się będą wypiętrzone chmury kłębiaste z przelotnymi opadami i burzami. Odnotujemy znaczący spadek temperatury, od 17-19°C na północnym zachodzie do 22-24°C na pozostałym obszarze Umiarkowany wiatr powieje z zachodu i północnego zachodu, w strefie frontu i podczas burzy może być porywisty, do 60-80 km/h Jutro podobny typ pogody, ze zmiennym zachmurzeniem, przelotnymi opadami deszczu i burzami, głównie we wschodniej połowie kraju, będzie jeszcze nieco chłodniej z wiatrem odchylającym się na kierunki północne.

Przez nasz kraj przemieszcza się od wczorajszego południa zatoka niżowa jednego z północnoatlantyckich niżów z aktywnym frontem chłodnym z opadami przelotnymi i burzami. Jego aktualne położenie możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych z systemu POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ , a w skali europejskiej Eumetnet – Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Podobnie jak na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual , nad Wyspami Brytyjskimi ujawnia się kolejna fala, związana z niżem w rejonie Islandii. W zatoce przemieszczającej się rano na wschód formować się będzie nad Litwą niż, w tylnej części którego napłynie jutro chłodniejsza chwiejna masa powietrza, powstawać będą opady przelotne i burze. W drugiej połowie tygodnia, od południowego zachodu rozbuduje się klin wyżowy, możemy liczyć na poprawę pogody, w tym wyższe temperatury powietrza.

Obserwowana przez nas pogoda jest ściśle związana z procesami atmosferycznym głównie w środkowej troposferze. Nie umniejsza to jednak faktu, że to cała troposfera, od podłoża do tropopauzy jest medium, w którym zachodzą wszystkie procesy decydujące aktualnej i przyszłej pogodzie. Układy cieśnienia i temperatury w środkowej troposferze kształtują na przykład warunki rozwoju lub hamowania wielkoskalowej konwekcji w niższych warstwach atmosfery, determinując kształtowanie się zachmurzenie i stref opadów. Na dzisiejszym przykładzie możemy śledzić proces rozwoju małoskalowego niżu na poziomie 500 hPa nad Jutlandią, Bałtykiem i północą kraju, skorelowany z formowaniem się niżu nad Bałtykiem i Białorusią oraz związanych z nim opadów przelotnych i burz : charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202306261200&projection=opencharts_europe&valid_time=202306270900 . Podobnie na mapach prognostycznych ECMWF grubości warstwy 500 nad 1000 hPa, odzwierciedlającej średnią jej temperaturę obserwujemy obszar chłodu, co sprzyja powstawaniu zjawisk konwekcyjnych, a obszary o znacznej różnicy temperatury warstwy sygnalizują lokalizację frontów atmosferycznych : charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202306261200&projection=opencharts_europe&valid_time=202306272100 .

Ryszard Klejnowski

27 czerwca, wtorek, 178 dzień 2023 roku; 7:00

Udostępnij artykuł