Komentarz synoptyka: 2023-06-28

Dzisiaj kolejny, chłodny jak na lato dzień z umiarkowanym, przejściowo dużym zachmurzeniem z przelotnymi opadami, miejscami intensywnymi i lokalnie burzami głównie na Wybrzeżu, południowym wschodzie i wschodzie kraju Temperatura nie przekroczy na ogół 19-22°C, umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich, w czasie burz może być silny i porywisty, szczególnie w górach. Jutro podobny charakter pogody, będzie jednak nieco cieplej, od zachodu postępować będzie poprawa pogody, na wschodzie nadal utrzymywać się będą opady przelotne i burze, jednak nie tak intensywne jak wczoraj i dzisiaj.

Obszar niemal całego kraju objęty jest cyrkulacją niżu, który znad Białorusi i Litwy przemieszcza się na wschód. Związany z nim front chłodny, na którym wczoraj wystąpiły opady przelotne i burze przesunął się na południe i wschód, poza granice naszego kraju. Znad Bałtyku nadciąga z północy kolejny front tego układu, dobrze odznaczający się na prognostycznych mapkach temperatury i linii prądu w postaci gwałtownej zmiany kierunku z zachodniego na północno zachodni i północny.

Aktualne położenie stref zachmurzenia frontów, opadów i burz możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach z systemu radarów meteorologicznych POLRAD: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ oraz w perspektywie europejskiej z danych Eumetnet-Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Na zdjęciu satelitarnym VIS zwraca uwagę grupa pojedynczych chmur konwekcyjnych nad Wielkopolską i Dolnym Śląskiem wykonujących cyklonalne ruchy i przemieszczająca się na południe. Może to oznaczać, jak zresztą sugerują prognostyczne mapy zachmurzenia, rozwój na południowym zachodzie intensywnej komórki konwekcyjnej, dodatkowo wzmocnionej orografią terenu i przemieszczającej się nad Opolszczyznę, Małopolskę i Podkarpacie.

W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa zachodzą powolne, oczekiwane zmiany, które mogą spowodować powrót letniej, ciepłej i gorącej aury. Małej skali górny niż znad północy Polski i Białorusi przesuwa się na północny wschód, jeszcze dzisiaj i częściowo jutro sprowadzać będzie chłodne powietrze z kierunków północnych. Jutro od południowego zachodu nasuwać się będzie klin wyżowy, z którym w piątek i sobotę napłynie znacznie cieplejsze powietrze z południa kontynentu. Temperatura wzrośnie do 26 -28°C, na południu może osiągnąć 30°C. Po przejściowym powrocie do zachodniej cyrkulacji strefowej w drugiej połowie przyszłego tygodnia możemy spodziewać się upalnej aury. Warto prześledzić kolejne odsłony prognozy średnioterminowej ECMWF : charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202306271200&projection=opencharts_europe&valid_time=202306280300 . Jednak przy planowaniu aktywności urlopowej na krótsze okresy korzystajmy z naszych, aktualizowanych co 6 godzin prognoz mezoskalowych.

Ryszard Klejnowski

28 czerwca, środa, 179 dzień 2023 roku; 7:00

Udostępnij artykuł