Komentarz synoptyka: 2023-06-29

Mamy za sobą kolejny chłodny dzień z powietrzem polarnym o znacznym potencjale chwiejności, w którym z powodzeniem rozwijały się zjawiska konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, utrzymującymi się lokalnie nawet w ciągu nocy i do rana oraz z burzami, które stopniowo zanikały w porze nocnej. O wczesnym poranku temperatura przeważnie na poziomie 13, 14 stopni, wyraźnie cieplejszy został pas wybrzeża oraz północno wschodzie dzielnice z temperaturą 17, 18 stopni, pozostające pod całkowitym zachmurzeniem kłębiastym (Cu) i warstwowo kłębiastym (Sc), a lokalnie nawet ze słabymi opadami deszczu (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Natomiast na rozległym zachodzie i w dzielnicach centralnych dominuje bezchmurne niebo (pl.sat24.com/pl/pl/visual ). Wiatr slaby, zachodni i północno zachodni.

Dzisiaj będzie nieco cieplej aniżeli było wczoraj, temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie 24, 26 stopni, pod rozproszonym zachmurzeniem kłębiastym obejmującym dzielnice zachodnie i centralne, pozostające pod wpływem niewielkiego klina wyżowego. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, pozostającym w tylnej części niżu z pogranicza Białorusi i Rosji, utrzymywać się będzie zachmurzenie duże i całkowite, głównie przez chmury kłębiaste (Cb), z przelotnymi opadami deszczu i burzami w drugiej połowie dnia, tutaj przeważnie 20, 22 stopnie, a przy opadach gradu nieco niższa. Wiatr przeważnie północno zachodni, słaby i umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty, w porywach dochodzący do 50, 70 km/h. U schyłku dnia znad Niemiec nasuwać się będzie strefa zachmurzenia frontowego, bezopadowego.

Nocą postępować będzie przebudowa pola barycznego, poprzez przesuwanie się wspomnianego klina wyżowego w kierunku wschodnim, ustępującego miejsce zatoce niżowej, zbliżającej się do nas prosto znad Niemiec. Na wschodzie kraju postępować będzie stopniowe słabnięcie i zanikanie opadów, ale nadal utrzymywać się będzie całkowite i duże zachmurzenie kłębiaste i warstwowo kłębiaste, nad ranem lokalnie warstwowe. Wiatr nadal północno zachodni, słaby. Natomiast po zachodniej stronie klina wyżowego, a w przedniej części zatoki niżowej, nasuwać się będzie jeszcze bezopadowe zachmurzenie w strefie frontu chłodnego, związanego z niżem znad Islandii (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ), obecnie lokującego się od Morza Północnego, przez Kanał La Manche, Bretanię, Zatokę Biskajską po Galicję w Hiszpanii.

Jutro kontynuowana będzie przebudowa pola barycznego. Wspomniany klin wyżowy zostanie całkowicie zredukowany i otworzy się droga dla wspomnianej zatoki z frontem chłodnym i wiatrem zawiewającym od południa. Już od godzin porannych i przedpołudniowych stopniowo nasuwać się będą umiarkowane i intensywne, przelotne opady deszczu, a w godzinach popołudniowych spodziewana są burze, lokalnie prowadzące ulewne opady deszczu i niewykluczone są opady gradu. Chmurom tym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 60, 80 km/h, lokalnie nawet do 90 km/h.
Wraz z zanikaniem klina wyżowego, zaistnieją warunki do rozwoju głębokiej konwekcji, z przelotnymi opadami deszczu, ale bez burz i silnego wiatru.

Za frontem, w tylnej części zatoki niżowej z powodzeniem napływać będzie świeża, chłodna masa powietrza polarnego o cechach morskich z charakterystycznym, dużym zachmurzeniem kłębiastym i trzeba się liczyć z przelotnymi opadami deszczu oraz znacznie niższą temperaturą powietrza.


Ryszard Olędzki,
29 czerwca 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł