Komentarz synoptyka: 2023-06-30

Niechybnie dobiega końca epizod pogodowy z wilgotnym powietrzem polarnym o dużym potencjale chwiejności, zaciąganym z sektora północno zachodniego i północnego, w tylnej części niżu znad Białorusi i sąsiadującej z nią Rosji, w którym z powodzeniem utrzymywało się przez kolejne doby zachmurzenie kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, a w godzinach popołudniowych i nocnych także z burzami. W dniu dzisiejszym, zgodnie z zapowiedziami, zostanie on zamknięty, a od zachodu już minionej nocy nasunęło się frontowe, jeszcze bezopadowe zachmurzenie z wyraźną tendencją do przemieszczania się w kierunku wschodnim. O wczesnym poranku (godzina 5.30) przykrywa ono dzielnice zachodnie od Zatoki Gdańskiej na południe aż po Opolszczyznę, a po czeskiej stronie po Pradziad (1492 m npm). Na pozostałym obszarze kraju jeszcze utrzymuje się mocno rozproszone, wewnątrzmasowe zachmurzenie kłębiaste i warstwowo kłębiaste. Temperatura o godzinie 5-tej zróżnicowana, na zachodzie kraju, pod wspomnianym zachmurzeniem frontowym 15, 19 stopni, a lokalnie na Ziemi Lubuskiej 20 stopni, a na pozostałym obszarze przeważnie 12, 14 stopni, na krańcach wschodnich 15 stopni. Wiatr słaby, z kierunków zmiennych, a miejscami cisza.

Już niebawem znad Niemiec nasuwać się będą frontowe opady deszczu, przeważnie słabe i umiarkowane z tendencją do przejściowego słabnięcia i zanikania w strefie doliny fali frontowej, stopniowo wychodzącej nad Bałtyk (pl.sat24.com/pl/eu/km ). Dopiero w godzinach popołudniowych, w okresie największego rozwoju konwekcji, na dużym kontraście termicznym, nasuwać się będą znad Niemiec intensywne, a lokalnie nawalne, przelotne opady deszczu oraz burze z gradem, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 60, 80 km/h, mający siłę destrukcyjną. Ta strefa opadów frontowych z burzami, w drugiej części dnia będzie stopniowo przesuwała się w kierunku wschodnim, a na przełomie dnia i nocy osiągać będzie rubież: Zatoka Gdańska – zachodnia Wielkopolska – Ziemia Lubuska – Łużyce oraz wychodzące znad Czech nad nasz Dolny Śląsk. W tym samym czasie nasz model prognozuje słabe opady deszczu przelotnego na krańcach wschodnich. W tej sytuacji temperatura będzie mocno zróżnicowana, najchłodniej będzie w strefie opadowego zachmurzenia frontowego, tutaj temperatura na poziomie około 20-stu stopni, a lokalnie, zwłaszcza po przejściu opadów gradu jeszcze niższa o parę stopni. Natomiast na pozostałym obszarze znacznie wyższa, przeważnie na poziomie 26, 28 stopni. Wiatr w przedniej części zatoki niżowej południowo zachodni i południowy, słaby i umiarkowany. Natomiast za frontem, w tylnej części zatoki niżowej, przechodzący na północno zachodni, umiarkowany.

Nocą, opady frontowe, z tendencją do powolnego słabnięcia będą dość szybko przesuwały się w kierunku wschodnim i na przełomie nocy i dnia spodziewane są na rubieży: Suwalszczyzna – Podlasie – północna Lubelszczyzna, a dalej na południowy zachód przez Kielecczyznę po Górny Śląsk. Natomiast nocne burze, wyraźnie słabsze od tych dziennych, prognozowane są lokalnie w północnej części kraju. Za frontem, w tylnej części zatoki niżowej, napływać będzie wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich i lokalnie może pokropić słaby deszcz.

Jutro opady frontowe będą stopniowo wychodziły znad dzielnic północno wschodnich, natomiast na rozległym południowym wschodzie front mocno zwolni, a opady, nadal przelotne utrzymają się przez cały dzień. W ciągu jednej doby, nad znacznymi obszarami kraju dokona się wymiana mas powietrza. Ciepłe powietrze z temperaturą około 26, 28 stopni, będzie stopniowo wypierane na wschód przez wyraźnie chłodniejsze, wilgotne powietrze o cechach morskich. To w nim z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja cumulusowa i niewykluczone są przelotne opady deszczu, a temperatura w najcieplejszej porze dnia spodziewana jest na poziomie nieco ponad 20 stopni, z tym, że najchłodniej będzie na północnym zachodzie i w pasie wybrzeża. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, przy większych rozpogodzeniach, lokalnie jeszcze na poziomie 26, 28 stopni.

Wchodzimy w zasięg typowej, strefowej cyrkulacji zachodniej, kierującej do nas umiarkowanie ciepłe powietrze polarne, o umiarkowanym potencjale chwiejności. To w nim spodziewane są przelotne opady deszczu, w strefach kolejnych frontów atmosferycznych, niwelujące deficyt wód w glebie.


Ryszard Olędzki,
30 czerwca 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł