Komentarz synoptyka: 2023-07-01

Aura w pierwszy lipcowy weekend będzie daleka od oczekiwać urlopowiczów i miłośników przebywania na „świeżym powietrzu”; przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu i burzami dzisiaj na wschodzie, południowym wschodzie i jeszcze przed południem w centrum. Wieczorem ponownie, od zachodu zacznie nasuwać się kolejna zatoka niżowa z frontem – z opadami przelotnymi i burzami, które będą uaktywniać się w niedzielę po południu na południowym wschodzie i wschodzie Tak dzisiaj, jak i jutro w strefach za frontami rozwijać się będzie umiarkowana konwekcja w postaci chmur kłębiastych, po południu możliwe że silna, szczególnie na południowym wschodzie, gdzie dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi jest orografia Tam też możliwe powstawanie burz.

Dzisiaj powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich, przy burzach silniejszy i porywisty, do 60-80 km/h. Jutro, za kolejnym frontem wzrastać będzie gradient ciśnienia, tym samym wzrastać będzie prędkość i porywistość wiatru do 70-90 km/ na Wybrzeżu i i 50-70 km/h na pozostałym obszarze. W miarę równomiernie na ternie kraju ciepło, od około 18-20°c na Wybrzeżu, 20-22°C w centrum i 23-25°C na południu. Od poniedziałku możemy oczekiwać ustabilizowania się letniej pogody, mniejszego zachmurzenia, na ogół bez opadów, t temperatura wzrastać będzie od około 26-27°C w poniedziałek, do 30+° w środę.
W związku ze znaczną dynamiką procesów pogodowych, aktualne położenie stref frontów, opadów i burz możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych, tak w podczerwieni (IR) pl.sat24.com/pl/pl/infraPolair , jak i w świetle widzialnym (VIS). Dodatkowych informacji dostarczą nam zobrazowania radarowe z systemu POLRAD, w tym z danymi z detektorów burz i wyładowań atmosferycznych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . W skali europejskiej obraz sytuacji prezentowany jest przez Eumetnet www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Północna Europa i Atlantyk, od Morza Barentsa, przez Półwysep Skandynawski po Islandię obejmuje elipsoidalny w kształcie układ niżowy, przemieszczający się na wschód. Jego centrum dzisiaj i jutro obejmować będzie przejściowo Skanię i Bałtyk, stąd jutro i w poniedziałek znaczny wzrost gradientu ciśnienia, szczególnie na Wybrzeżu. Od poniedziałku i wtorku, kiedy to centrum niż zawędruje na północ, a duża oś elipsy przyjmować będzie południkową orientację, zacznie napływać po wschodniej stronie zatoki cieplejsze powietrze z południa. Jeśli przejrzeć mapy prognostyczne o dłuższym okresie wyprzedzenia możemy zauważyć zmienną, z okresem powtarzalności rzędu 7-15 dni cyrkulację strefową z cyrkulacją z południkowymi zaburzeniami, prowadzącymi do powstawania kolejnych fal gorąca i upałów i brakiem znaczniejszych opadów.

Minęło już pół roku 2023, dzień staje się coraz krótszy, chociaż jeszcze nieznacznie. Korzystajmy zatem z letniej, zmiennej pogody, dla zdrowia i urody, zachmurzenie ochroni nas przed zgubnym w nadmiarze promieniowaniem UV.

Ryszard Klejnowski

1 lipca, sobota, 182 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł