Komentarz synoptyka: 2023-07-02

Aura pierwszego lipcowego weekendu nas nie rozpieszcza, podobnie jak wczoraj oczekiwać możemy dzisiaj przewagi dużego i umiarkowanego zachmurzenia, w godzinach popołudniowych na zachodzie z przejaśnieniami, na pozostałym obszarze, szczególnie na północy z przelotnymi opadami deszczu, możliwe burze Nadal umiarkowanie, jak na letnie miesiące, ciepło, temperatura od 18-20°C na północy kraju, do 22-23°C w centrum i 23-25°C na południu Umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich, na Wybrzeżu i w czasie burz silniejszy i porywisty Podobnej pogody, na ogół bez opadów, możemy oczekiwać jutro. Dopiero druga połowa tygodnia może przynieść oczekiwaną gorącą pogodę, nie obejdzie się także bez opadów przelotnych.

Podobnie jak w ostatnich dniach pogodę w naszym regionie kształtuje dwuośrodkowy niż z centrami nad Skanią i północą Rosji, obejmujący swoją cyklonalną cyrkulacją północ i środkową część kontynentu, od Morza Barentsa po Wyspy Brytyjskie. Związany z nim okludujący się front od wczorajszego popołudnia przemieszcza się dzisiaj od Zatoki Botnickiej, przez Bałtyk, Polskę, po Pireneje. Jest mniej aktywny od frontu, który przemieszczał się nad nami wczoraj, znaczniejsze opady mogą wystąpić głównie na północy kraju, na pozostałym obszarze będą to zdarzenia incydentalne.

Jak możemy zauważyć na zdjęciach satelitarnych, szczególnie w paśmie widzialnym (VIS) zachmurzenie strefy frontowej jest bardzo szerokie, rozciąga się praktycznie nad obszarem całego kraju (w godzinach rannych) i ma płaską, jednorodną górna powierzchnię, o niewielkiej miąższości: pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair Dopiero w godzinach popołudniowych mogą pojawić się w tej masie większe wypiętrzenia. W strefie za frontem, nad Morzem Północnym możemy obserwować otwarte komórki konwekcyjne, świadczące o umiarkowanej chwiejności chłodnej masy powietrza napływającego za nim. Aktualne położenie stref zachmurzenie i opadów możemy obserwować również na zobrazowaniach radarowych, tak z sieci POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ jak i w skali europejskiej Eimetnet-Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Na prognostycznych mapach ciśnienia możemy zauważyć że od północy, w rejonie Bałtyku i na Wybrzeżu wzrasta gradient ciśnienia, centra niżu przemieszczają się na północ z jednoczesnym cyklonalnym obrotem całego wieloośrodkowego układu. Prognostyczne mapki opadów pokazują wyciągnięte w kierunkiem wiatru 3. godzinne ślady opadowe, im są one dłuższe, tym prędkość wiatru jest większa.

Dla tych, którzy liczą na gorącą i upalną lipcową pogodę – prognostyczna mapa ECMWF grubości warstwy 500 nad 1000 hPa, ilustrująca średnią jej temperaturę, inwazja ciepła od południowego zachodu przewidywana jest na nadchodzący weekend: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202307011200&projection=opencharts_europe&valid_time=202307091800 . Pamiętajmy, że jest to tylko prognoza.

Ryszard Klejnowski

2 lipca, niedziela, 183 dzień 2023 roku; 7:00

Udostępnij artykuł