Komentarz synoptyka: 2023-07-03

Po pochmurnym, deszczowym i niezbyt ciepłym weekendzie nowy tydzień zapowiada aurę coraz bliższą letnim charakterystykom, będzie więcej słońca, cieplej i na ogół bez opadów, pod koniec tygodnia nawet gorąco i upalnie Dzisiaj przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie, okresowo, głównie na północy, południowym zachodzie i południowym wschodzie wzrastające do dużego, z możliwością wystąpienia słabych przelotnych opadów. Temperatura wzrośnie od 19-20°C nad morzem, do 22-25°C na pozostałym obszarze do 26-27°C na Podkarpaciu Powieje słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich, na północy prędkość wiatru wiatr będzie wzrastać, podobnie jak jego porywistość Jutro podobny charakter pogody, będzie nieco cieplej z większą możliwością wystąpienia opadów przelotnych.

Podobnie jak od kilku dni północna i centralna część kontynentu i Wyspy Brytyjskie objęte są cyrkulacją niżu z dwoma ośrodkami, jednym nad Finlandią, drugim na Skanią. Niż rozciąga się elipsoidalnie od Morza Białego po Islandię, wykazuje tendencję do zmiany orientacji osi na południkową. Związany jest z tym wzrost gradientu ciśnienia nad Bałtykiem i Wybrzeżem, tym samym wzrost prędkości i porywistości wiatru 70-80 km/h. Główne strefy frontowe związane z niżami przesunięte są nad Skandynawię, co dobrze ilustrują zdjęcia satelitarne pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowania radarowe www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Jak możemy zauważyć na zdjęciach w pasmie widzialnym (VIS) nad Bałtykiem i Morzem Północnym przemieszczają się w szybkim strumieniu zachodnim komórki konwekcyjne, formujące się w chłodnym powietrzu nad cieplejszym podłożem. Położenie i kierunek ruchu struktur zachmurzenie jest dobrze skorelowana z kierunkiem i położeniem prądu strumieniowego awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ na poziomie około 300 hPa.

Jak pokazują mapy prognostyczne środkowej troposfery (500 hPa) znaczne obszary półkuli północnej objęte są strefową cyrkulacją zachodnią niż z centrum nad Morzem Norweskim. Strefa tej cyrkulacji rozciąga od Morza Barentsa przez Skandynawię , Labrador po Nową Funlandię, a na południu sięga po Bałkany i Półwysep Iberyjski. charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202307021200&projection=opencharts_europe&valid_time=202307030300 . W tym układzie nad nasz region napływa umiarkowanie ciepłe powietrze znad Atlantyku, podczas gdy na południu kontynentu przeważ gorąca i upalna aura. Ta faza cyrkulacji zachodniej może być zaburzana przez rozbudowujące się od południa niewielkie kliny wyżowe, przynosząc cieplejsze i gorące masy powietrza z południa. Pierwszy taki epizod prognozowany jest na połowę bieżącego tygodnia, następny po nadchodzącym weekendzie.

Ryszard Klejnowski

3 lipca, poniedziałek, 184 dzień 2023 roku: 7:15

Udostępnij artykuł