Komentarz synoptyka: 2023-07-08

Animacja zdjęć satelitarnych Europy i części Atlantyku o dobrej jakości, pobrana ze strony Czeskiej Służby Meteo www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html wyraźnie pokazuje obszar bez zachmurzenia lub o niewielkiej ilości chmur ciągnący się od Morza Północnego przez południe Skandynawii i Bałtyku, północne Niemcy, Polskę i kraje środkowej Europy. Na wschód od niego, nad Ukrainą i zachodnią Rosją widać wirujące systemy zachmurzenia. Obszar wyżowy ograniczony jest od południa i zachodu obszarem silnego i umiarkowanego rozwoju konwekcji nad Morzem Śródziemnym w rejonie południa Sardynii i Sycylii znad Afryki wychodzą obszary chmur konwekcyjnych i wędrują w kierunku Włoch i Adriatyku. Także nad środkową Francją i południem Niemiec występuje i przemieszcza się masa zachmurzenia konwekcyjnego, która daje burze i intensywne opady.

Tymczasem nad Polską i okolicami rozwinął się niewielki wyż, dzisiaj jego centrum znajdzie się na zachodzie kraju, jedynie na Pomorzu i Mazurach przemieszczają się ławice średniego zachmurzenia, na pozostałym obszarze bezchmurnie. Po chłodniejszej nocy (na wschodnim Mazowszu nawet nieco poniżej 10 stopni zanotowano w Siedlcach) temperatura szybko rośnie i w ciągu dnia, przy niewielkim zachmurzeniu przez chmury Cumulus humilis (pięknej pogody) łatwo osiągać będzie ponad 25 stopni. Zwrócić należy uwagę na linię biegu temperatury, która po przedpołudniowym wzroście dochodzi od wysokiego poziomu i utrzymuje się przez godziny południowe i popołudniowe na tym poziomie.

Szczególnie wysoka temperatura będzie dzisiaj w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i południowe Mazowsze. Tutaj nasz model prognozuje dojście do temperatury 29-30 stopni. Południe kraju to 2-3 stopnie mniej, ale też upalnie, natomiast komfortowa temperatura będzie na Pomorzu i Mazurach aż po północną Wielkopolskę, Kujawy, Kurpie i Podlasie – tutaj od 20 stopni na wybrzeżu do 24 stopni na południu tego pasa. Podobne temperatury utrzymają się też w niedzielę i poniedziałek, stopniowa zmiana pogody po przejściu frontu od zachodu, po południu w poniedziałek i we wtorek. Przed nami letni weekend, warto zachować ostrożność zarówno w czasie podróży jak też nad wodą.

Wiele razy otrzymujemy zapytania od naszych czytelników w sprawie chaosu w podawaniu ciśnienia, porównuje się nasze mapki czy meteorogramy z ciśnieniami podawanymi w telewizjach i gazetach, znajdując znaczne różnice. Ciśnienie powietrza bardzo zależy od wysokości (wzniesienie się o 3 pietra to spadek ciśnienia o 1 hPa), następnie znacznie słabiej od zmian temperatury (im ciepłej tym niższe), zaś zmiany wynikające z podchodzenia tworów barycznych są w porównaniu z poprzednimi czynnikami znikome (np. przy podchodzeniu aktywnego niżu spadek rzędu 3 - 5 hPa na 3 godziny).

Porównajmy w jak niskie ciśnienie wchodzi w górach idąc trzy godziny nawet przeciętny turysta! Aby porównywać ciśnienie mierzone w różnych miejscach powiększa się je do poziomu morza, uwzględniając wysokość barometru, średnią temperaturę, a nawet szerokość geograficzną. Dopiero takie ciśnienie jest możliwe do porównania z pomiarami innych stacji przy wykreślaniu map. Na naszych zobrazowaniach podajemy wyłącznie ciśnienie przeliczone do poziomie morza, natomiast media dowolne - często z aneroidu stojącego na biurku redaktora.


Maciej Ostrowski, 7 lipca 2023; 07:40

Udostępnij artykuł