Komentarz synoptyka: 2023-07-09

Już od dnia wczorajszego dość mocno odczuwalny jest wpływ ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, które napływa znad północno-zachodniej części Europy w zasięgu stabilnego układu wysokiego ciśnienia co mogliśmy odczuć w dniu wczorajszym, w wielu miejscach centralnej, zachodniej oraz południo-zachodniej części kraju temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych wzrosła do wartości 30 stopni zaś dane ze stacji telemetrycznych: Sanice, Paproć, oraz Wielichowo zanotowały ponad 31 stopni Celsjusza.

Nadal najcieplej będzie w części zachodniej, środkowej południowo-zachodniej na północnym wschodzie kraju tu temperatura maksymalnie wzrośnie do wartości 27 – 30 stopni miejscami na zachodzie wzrośnie do 31 – 32 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej, choć z zachowanym komfortem termicznym będzie w części północnej oraz północno wschodniej , gdzie w najcieplejszym momencie dnia, przypadającym na godziny popołudniowe, zanotujemy maksymalnie około 22 – 26 stopni Celsjusza.

Z racji wpływu dość rozległego wału wysokiego ciśnienia, rozciągającego się znad Morza Norweskiego aż po wody basenu Morza Śródziemnego, oraz dość suchej masy powietrza polarno-morskiego za oknami dominuje, w dużej mierze dużo słońca wraz z czystym niebem miejscami lokalnie pojawia się Cirrus.

W dniu dzisiejszym (Niedziela) w dalszym ciągu zalegać będzie obszar podwyższonego ciśnienia wraz z suchym powietrzem, które zapewni na obszarze całego kraju słoneczną aurę, przy jednoczesnych wzrostach najwyższej temperatury maksymalnej w regionach zachodnich i południowo – zachodnich do 30 – 33 stopni Celsjusza, lokalnie nawet 33 stopnie Celsjusza; im bliżej naszej zachodniej granicy, tym temperatura będzie wyższa. W pozostałych częściach ciepłe masy powietrza spowodują zrost temperatury maksymalnej do 22 - 28 stopni Celsjusza, z występującym większym komfortem termicznym w pasie nadmorskim oraz na krańcach północno – wschodnich.


Dawid Gackowski, 9 lipca 2023r.; 06:38

Udostępnij artykuł