Komentarz synoptyka: 2023-07-10

Przed nami dzisiaj kolejny ciepły, gorący, a w niektórych regionach upalny dzień, jednak nie tak pogodny jak miniony weekend. Początkowe bezchmurne na wschodzie niebo zacznie się zasnuwać chmurami wysokiego piętra, a w centrum i na zachodzie małe lub umiarkowane zachmurzenie będzie wzrastać do dużego, aż do wystąpienia opadów przelotnych, z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia burz Termometry wskaż od 22-24°C na północnym wschodzie, 28-30°C w centrum i 30-31°C na południowym wschodzie; pamiętajmy jednak, że są to wartości prognozowane dla klatki meteorologicznej na wysokości 2 m nad gruntem trawiastym W realnych warunkach, szczególnie w zabetonowanych miastach temperatura tzw. efektywna może być o kilka do kilkunastu stopni wyższa. Do jakich wartości nagrzewa się podłoże możemy obserwować na meteorogramach (pionowe kreski na wykresach temperatury). Wiatr będzie na ogół słaby lub umiarkowany, z kierunków zależnych od aktualnej konfiguracji układów ciśnienia.

Dominujący wczoraj nad nami wał wysokiego ciśnienia wyżu znad Skandynawii ustępuje pod naporem zatoki niżu znad Atlantyku, a właściwie wtórnego ośrodka nad Morzem Norweskim. Rozległa strefa frontowa związana z zatoką obejmuje w godzinach porannych Niemcy i wkracza nad zachodnie i centralne regiony kraju. Jej zasięg i aktualne położenie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach radarowych w skali europejskiej: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ i krajowej: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/.

Jutro we wschodniej połowie kraju duże zachmurzenie z przelotnymi opadami i możliwymi burzami, na zachodzie pogodniejsze niebo. Nieco chłodniej, lecz od środy ponowny wzrost temperatury, aż do upalnej aury w weekend.

Taką szybką zmienność gorąco / upalnie, szczególnie w południowych regionach zawdzięczamy „płaskiemu” układowi Ω, tworzonego przez zatokę niżową znad Morza Barentsa i niż w rejonie Irlandii oraz płaski klin wyżu znad Północnej Afryki i Morza Śródziemnego. Po zachodniej krawędzi klina i południowo wschodniej części niżu przenoszone jest gorące powietrze znad Afryki, powodując 40. stopniowe upały na Półwyspie Iberyjskim, nieco mniejsze we Francji, Włoszech i Niemczech. Do nas dociera co kilka dni tylko grzbiet tej fali, głównie dotyczy to południowych regionów. Warto prześledzić kolejne sekwencje 10. dniowej prognozy pól geopotencjału 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202307091200&projection=opencharts_europe&valid_time=202307101500 .

Ryszard Klejnowski

10 lipca, poniedziałek, 191 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł