Komentarz synoptyka: 2023-07-11

Dzisiaj w wielu regionach będzie nieco chłodniej niż w minionych dniach z temperaturą rzędu 20-22°C nad morzem i na północnym wschodzie, 25-26°C w centrum i do 27-29°C na południowym zachodzie kraju Przeważać będzie umiarkowane zachmurzenie, na wschodzie i północy okresowo duże, tam możliwe przelotne opady, na południowym wschodzie zanikające burze Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z zachodu lub północnego zachodu. Po pogodnej nocy, jutro od wczesnych godzin porannych zacznie nasuwać się kolejna strefa zachmurzenie i opadów, będzie nieco cieplej.

Zatoka niżowa z pofalowanym frontem chłodnym, na którym wczoraj i minionej nocy występowały przelotne opady i burze przemieszcza się na wschód. Na jej miejscu rozbudowuje się na krótko wał wyżowy, rozciągający się od Morza Barentsa do Morza Śródziemnego, zapewniając nieco pogodniejszą dzisiaj aurę w centrum i na zachodzie. Jednak już jutro wieczorem od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niżu znad Szkocji i Morza Północnego. Za frontem ciepłym napłynie na krótko gorące powietrze z południa, na Podkarpaciu temperatura przekroczy 30-32°C, a za frontem chłodnym z opadami i burzami napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Następne dni znowu chłodniejsze, kolejna fala gorąca i upału w nadchodzący weekend, gdy w niedzielę temperatura może osiągnąć nawet 35°C.

Aktualne położenie stref zachmurzenia frontów i opadów możemy śledzić na zdjęciach satelitarnych: pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ na w skali kontynentalnej na mapach Eumetnet-Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Łatwo zauważyć jak szybko w bieżącym miesiącu następują po sobie zmiany pogody, głównie temperatury i opadów. Odpowiada za to konfiguracja pól ciśnienia i temperatury w środkowej troposferze, odzwierciedlająca się najlepiej na poziomie 500 hPa w odniesieniu do dynamiki procesów i na poziomie 850 hPa w odniesieniu do temperatury przy podłożu. Jak widzimy na globalnym odwzorowaniu tych pól prognostycznych ECMWF w projekcji Merkatora, w rejonie naszego kontynentu i północnego Atlantyku dominuje szybkie przenoszenie quasi strefowe, z niewielkimi, płaskimi zaburzeniami falowymi. Obejmują one głównie południe kontynentu, grzbiety fal wynoszące gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego docierają tylko do południowych regionów naszego kraju, stąd blisko 10 stopniowe różnice temperatury między południem i północą. Inaczej będzie w weekend, gdy fala obejmie cały kraj. Warto prześledzić 10.dniową prognozę układów w skali globalnej: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202307101200&projection=opencharts_global&valid_time=202307111800 .

Ryszard Klejnowski

11 lipca, wtorek, 192 dzień 2023 roku; 7:10

Udostępnij artykuł