Komentarz synoptyka: 2023-07-13

Dzisiaj utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, z przelotnymi opadami deszczu, miejscami nawet nawalnego oraz burzami, głównie na południu kraju i w dzielnicach centralnych, przede wszystkim w strefie zafalowanego frontu chłodnego oraz w tzw. „ciepłym wycinku niżu” na krańcach południowo wschodnich, czemu sprzyjać będzie napływ bardzo ciepłego, a zarazem wilgotnego powietrza zaciąganego od południowego zachodu o dużym potencjale chwiejności. Nocne sondaże atmosfery na kierunku adwekcji, Prostejov na Morawach i Monachium w Bawarii (weather.uwyo.edu/upperair/europe.html ), wyraźnie wskazują dużą wilgotność powietrza w niemal całym profilu troposfery i co istotne zachowując chwiejność masy także w całym profilu aż do tropopauzy na wysokości około 12 km. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, pozostającym w jednorodnej masie powietrza polarnego o znacznie mniejszym potencjale chwiejności, a przede wszystkim suchego, na co wskazują także nocne sondaże atmosfery na kierunku adwekcji, Berlin na wschodzie Niemiec i Essen na zachodzie, nasz model prognozuje występowanie przelotnych opadów deszczu o znacznie mniejszym natężeniu z możliwością słabych burz. Będzie nieco chłodniej, aniżeli w poprzednich dniach. Temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie 26, 28 stopni, lokalnie nieco wyższa, ale w obszarach intensywnych opadów deszczu, a zwłaszcza gradu nawet 20, 22 stopnie. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas burz silny i porywisty, w porywach dochodzący do 60, 80 km/h.

O poranku znaczne obszary kraju pozostają pod dużym l całkowitym zachmurzeniem, zarówno frontowym i wewnątrzmasowym (pl.sat24.com/pl/pl/visual ), a na południu kraju, stacje meteorologiczne IMGW rejestrują występowanie przelotnych opadów deszczu (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ), lokalnie intensywnego, a na Kasprowym Wierchu zaobserwowano burzę. Bezchmurne niebo utrzymuje się na północnym zachodzie. Temperatura o godzinie 5-tej rozłożona stosownie do zachmurzenia, mniej więcej w południowej połowie kraju przeważnie 17, 19 stopni, natomiast na pozostałym obszarze wyraźnie niższa, pod bezchmurnym niebem tylko 13 stopni, natomiast pod chmurami 14, 15, a lokalnie, głównie na północnym wschodzie 16 stopni. Wiatr słaby z kierunków zmiennych, a lokalnie cisza, ale podczas burzy zarejestrowano 7 m/s, a w porywach 15 m/s, na wysokości nieco poniżej 2 km.

Pozostajemy w słabo gradientowym polu ciśnienia, którego różnica pomiędzy północą i południem kraju sięga zaledwie 4 hPa, od około 1011, 1012 hPa na północy kraju do 1013, 1014 hPa na krańcach południowych, stąd slaby wiatr z kierunków zmiennych lub cisza wiatrowa. W ciągu dzisiejszego dnia to będzie się zmieniać za sprawą zafalowania na głównym froncie chłodnym nad Małopolską i Podkarpaciem w płytkim ośrodku niżowym, a w środku dnia także nad Lubelszczyzną, które będzie wypierane nad Ukrainę przez rozbudowujący się w tym kierunku niewielki wyż znad Europy zachodniej. W tej sytuacji najbliższa noc przyniesie generalną zmianę warunków pogodowych, poprzez stopniowo ustępujące opady na wschód i do rana już niemal nie powinno padać.

Jutro dostaniemy się w zasięg mobilnego „wyżu przegradzającego”, oddzielającego od siebie wspomniany wyżej niż kontynentalny od następnego niżu atlantyckiego. Nastąpi wyraźna zmiana warunków pogodowych, dominować będzie pogodne niebo, tylko na krańcach północnych mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Przejściowo, od zachodu napłynie świeże powietrze polarne, w którym temperatura wyrównana w najcieplejszej porze dnia sięgnie 24, 26 stopni, oczywiście nieco chłodniej będzie nad morzem, a zwłaszcza w górach, stosownie do tzw. wniesień terenowych. Ale już pojutrze, kiedy to wyż przesunie się na wschód i zmieni się kierunek przepływu powietrza na południowo wschodni i południowy, szeroką ławą napływać będzie coraz cieplejsze powietrze gorące. W najcieplejszej porze dnia izoterma 30 stopni mniej więcej osiągnie rubież: północny wschód – południowy zachód. Po zachodnie jej stronie już około 30, 33 stopnie, a po stronie wschodniej około 27, 29 stopni. Zatem czekają nas upały, ponieważ w kolejnym dniu, lokalnie będzie jeszcze wyższa temperatura.


Ryszard Olędzki,
13 lipca 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł