Komentarz synoptyka: 2023-07-14

W nocy nasunął się klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem którego ośrodek 1022 hPa ulokowany jest nad obszarem Austrii klin wyżu swym zasięgiem maksymalnie obejmie południową oraz centralną część Europy w tym Polskę oraz południową Skandynawię. We wschodniej części Europy na pofalowanym atmosferycznym dojdzie do degradacji i tym samym na szczycie fali górnej utworzy się płytki układ niskiego ciśnienia który w nocy w piątku na sobotę ulegnie pogłębieniu i będzie w fazie okludowania. Z kolei nad Atlantykiem i oraz obszarem Irlandii ulokuje się ośrodek niskiego ciśnienia 990 hPa który będzie się stopniowo pogłębiał i przemieszczał w kierunku północno wschodnim nad obszar Wysp Brytyjskich, związany z nim chodny front atmosferyczny obejmie obszar Francji, Zatoki Biskajskiej, oraz Północnej części Hiszpanii.


Nad wodami Morza Norweskiego, na wschód od wybrzeży Islandii, znajdzie się układ niskiego ciśnienia, który powoli będzie się wypełniał i wędrował w kierunku wschodnim oraz północno-wschodnim. Z niżem związany jest front atmosferyczny zalegający nad Morzem Norweskim oraz Skandynawią. Umacniający się klin wysokiego ciśnienia spowoduje, że front będzie przemieszczać się w rejon Półwyspu Kolskiego. Nad wschodnimi regionami Morza Śródziemnego zalegać będzie układ obniżonego ciśnienia. Nad północno-zachodnią częścią Rosji stacjonować będzie klin wysokiego ciśnienia. www.wxcharts.com/charts/icon_eu/europe/charts/overview_20230714_00_012.jpg
opendata.dwd.de/weather/charts/forecasts/icon/global/na/Z__C_EDZW_20230713041722_nwv01%2Cico_tkb_na_N_000036_000000_202307130000_WV12.png

Dziś północne części kraju na znajdą się na skraju zatoki chłodnego powietrza. Napływać będzie chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego z zachodu. Z racji nasuwającego się wspomnianego klina wysokiego ciśnienia nastąpi zmiana kierunku napływu mas powietrza. Z południowego zachodu zacznie napływać ciepła masa powietrza zwrotnikowego. Już w sobotę Polska zachodnia południowo i częściowo centralna znajdzie się w napływie gorącej masy powietrza na zachodzie w części zachodniej oraz południowej temperatura wyniesie od 30 do 34 stopni. Zacznie napływać powietrze zwrotnikowe.
www.wxcharts.com/charts/icon_eu/poland/charts/2mtemp_20230714_00_039.jpg


Na wysokości izobarycznej 850 hPa (ok.1,5 km n.p.m) , w ciągu dnia, początkowo zalegać będzie wilgotna masa powietrza, wraz z upływem czasu wilgotność w dolnej części troposfery będzie ulegać zmniejszaniu się. Z kolei na wysokości 500 hPa (ok. 5,5 km n.p.m.), w ciągu dnia, nad obszarem całego kraju występować będzie dość sucha masa powietrza. Od zachodu/południowego zachodu przemieszczać się będzie strefa zwiększonej wilgotność w kierunku północno wschodnim. meteomodel.pl/gfs-para/RH850/12, meteomodel.pl/gfs-para/RH500/RH500_05.png

W ciągu dnia zachmurzenie ogólne małe do umiarkowanego, na północy, północnym wschodzie i wschodzie kraju możliwy jest rozwój rozproszonych komórek konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu, loklanie może zagrzmieć. W nocy z południowego na północny wschód kraju wędrować będzie strefa zachmurzenia średniego oraz wysokiego, wszędzie jednak bez opadów deszczu.


W ciągu dnia na niebie głownie występować będą chmury Cumulus (humilis, mediocris). W północno wschodniej i na wschodzie kraju możliwe chmury Cumulus congestus i Cumulonimbus. Wierzchołki chmur Cb osiągać będą wysokość na poziomie 7-10 km. Popołudniu i pod wieczór mogą tworzyć się chmury Stratocumulus cumulogenitus. Z upływem czasui te chmury ulegną dyssypacji. W nocy lokalnie mogą pojawić się wąskie pasma chmur Stratocumulus perlucidus.


W sobotę nad znaczną częścią kraju dominować będzie zachmurzenie piętra wysokiego miejscami w części południowej oraz wschodniej zachmurzenie będzie małe lub bezchmurnie. Dominującym zachmurzeniem podczas sobotniego dnia będzie Cirrus fibratus/spissatus/radiatus, Cirrostratus fibratus/undulatus. Możliwe chmury Cirrocumulus (undulatus, lenticularis).


Dawid Gackowski, 14 lipca 2023r.; 07:59

Udostępnij artykuł