Komentarz synoptyka: 2023-07-16

Minęła nadzwyczaj ciepła noc, stacje synoptyczne całym zachodzie kraju notowały o godzinie 5 (3 UTC) powyżej 22 stopnie, zaś w Koszalinie i Gorzowie Wlkp było 24,1 stopnia. Dzienne nagrzewanie od Słońca podnoszącego się na bezchmurnym niebie szybko, już o godzinie 11 doprowadzi do wysokiej temperatury ponad 30 stopni - tak będzie na wschodzie i w centrum, w Polsce zachodniej i północnej na niebie więcej chmur średnich i wysokich i temperatura dojdzie w dzień do 24 na Pomorzu i 28 na Ziemi Lubuskiej.

Strefa frontu znad Niemiec dotarła już do zachodniej części kraju, ale zasadnicza masa chmur jest wymiatana nad Bałtyk, w kierunku NE, na wybrzeżu zachodnim pojawia się deszcz z chmur frontowych (głównie średnich), ale w miarę upływu dnia tworzące się na linii frontu oderwane od siebie zespoły chmur Cu cong/Cb mogą dawać deszcz przelotny i burzę. Intensywność tych zjawisk dzisiaj nie będzie znaczna, dość suche powietrze przed frontem nie sprzyja budowie masywnych chmur konwekcyjnych, a silniejszy wiatr południowy jeszcze je rozprasza i szybko przemieszcza nad podłożem.

Zasadniczy obszar kontrastu termicznego jeszcze jest rano nad wschodnimi Niemcami, zachodnimi Czechami i Bawarią, na poziomie 850 hPa (około 1,5 km) przekracza 10 stopni, przy podłożu do 5 stopni. Dopiero wieczorem wchodzić będzie nad zachodnią i północną część kraju, deszcz przelotny czy burza pojawi się na Pomorzu i we wschodnich Sudetach, Bramie Morawskiej i potem nad Beskidem Śląskim i Wysokim oraz w Tatrach, natomiast w znacznej części front będzie przechodził objawiając się jedynie wzrostem zachmurzenia. Jutro rano będzie leżał wzdłuż linii Białystok Kutno Legnica.

Przy takim położeniu frontu chłodnego możliwe jest powstanie fali i zespołu chmur konwekcyjnych, przemieszczającego się wzdłuż frontu z SW na NE. Nasz model prognozuje taki twór, który według prognoz sum opadów oraz wyładowań burzowych wyjdzie w poniedziałek rano znad Moraw, przejdzie przez Górny Śląsk, Jurę nad Świętokrzyskie, południowe i wschodnie Mazowsze na Podlasie. To wszystko w godzinach przedpołudniowych, natężenie deszczu konwekcyjnego może być lokalnie silne, do 15 mm/h i oczywiście z towarzyszeniem burzy. Zobaczymy jak precyzyjna będzie ta prognoza.

Dzisiaj przetrzymać musimy upalny dzień, przed frontem nieznacznym wytchnieniem będą chwile cienia przy tworzeniu się nielicznych cumulusów dobrej pogody. Ciśnienie będzie nieco spadać, wiatr z południa silniejszy jak wczoraj, chwilami umiarkowany, w porywach termicznych do 15 m/s. Na mapach temperatury podłoża wyraźnie widoczne są punkty o najwyższych temperaturach przekraczających 35 stopni, dokładnie odpowiadające położeniu większych miast czy zurbanizowanych rejonów. Także dzisiaj obszar Warszawy i okolic gorący, przy maksymalnym powiększeniu skali mapy (możliwe w zobrazowaniu mapy.meteo.pl/ ) widać, że model prognozuje dojście temperatury podłoża do 42 stopni w ścisłym centrum. Wczoraj sprawdzałem dane ze stacji drogowej na Puławskiej w pobliżu zielonego terenu Wyścigów, tam o godzinie 12:10 notowano temperaturę powietrza 28,4 stopnia, a powierzchni drogi 54,7 stopnia.

Zostawienie czegokolwiek żyjącego zamkniętego w samochodzie to przestępstwo, dla własnej wygody nie należy ustawiać auta szybą do Słońca, oraz zastosować płachtę osłony termicznej. W mieszkaniach warto rano dobrze wywietrzyć pomieszczenia, potem zasłonić południowe i zachodnie okna, osoby wrażliwe na upały powinny ograniczyć wychodzenie w ciągu dnia, a jeśli jest to konieczne, to w czapce i z butelką wody.

Maciej Ostrowski, 16 lipca 2023; 07:45

Udostępnij artykuł