Komentarz synoptyka: 2023-07-17

Wczoraj od zachodu wchodziło zachmurzenie średnie, głównie w postaci ławic chmur Altocumulus, niekiedy budowały się pod nimi masywniejsze Cu med i Cu cong, ale niższe chmury nie miały warunków do rozwoju, było za gorąco i za sucho. Przed frontem temperatura osiągnęła w maksimum aż 35 stopni (Ostrołęka, Kętrzyn, Kozienice), za frontem wczoraj w maksimum to 26 stopni na wybrzeżu, zaś burz było niewiele, wystąpiły na Suwalszczyźnie, Podlasiu i lokalnie w Karpatach i na ich pogórzu, system rejestracji wyładowań podawał po południu poniżej 100 wyładowań na 10 minut, co dla całego kraju i okolic jest nieznaczną liczbą.

W ten sposób front przeszedł przez kraj, zdecydowanie szybciej na północy i nad Bałtykiem, natomiast ruch na południu „kładzie się” i staje się równoległy do przenoszenie z SW na NE, występującego w swobodnej atmosferze. Prognozowane wczoraj powstanie fali i zespołu chmur konwekcyjnych, przemieszczającego się wzdłuż frontu z SW na NE jest obecnie realizowane. W godzinach porannych już znad Czech i Moraw weszła nad Śląsk (Opolski i Górny) strefa miejscami intensywnego deszczu i burz. Szybko przemieszcza się do centrum kraju, przejdzie przez Jurę nad Świętokrzyskie, południowe i wschodnie Mazowsze na Polesie Lubelskie. To wszystko w godzinach przedpołudniowych, natężenie deszczu konwekcyjnego może być lokalnie silne, do 15 mm/h i oczywiście z towarzyszeniem burzy.

Na stronie czeskiej służby można zobaczyć ciekawe zobrazowanie rozpoznania radarowego z nałożonymi intensywnościami opadu ze stacji automatycznych hydro.chmi.cz/hppsoldv/main_rain.php , wczoraj sumy opadu dochodziły do 28 mm w pasmowo ułożonych strefach wysokiej odbiciowości radarowej. Nasze radary też widzą tą strefę, ale aby dojść do opadu trzeba wchodzić na stronę hydro.imgw.pl/#station/meteo/350180540 i zobaczyć, że w Raciborzu spadło w ciągu godziny 10 mm, a w Rudzie Śląskiej 11,6 mm.

Po przejściu strefy fali na froncie napływać będzie od zachodu już trochę chłodniejsza masa powietrza, tak więc dzisiaj upały już się skończyły, za wyjątkiem południowo wschodniej części kraju. Tam wzrost temperatury w okolice 30 stopni, ale w godzinach popołudniowych i wieczornych kolejna fala na froncie idąca znad Słowacji dać może nad Karpatami i Podkarpaciem znacznie intensywniejsze burze i opady jak ta idąca obecnie do centrum. Dla przykładu meteorogram dla Muszyny mówi o 6-7 godzinnym intensywnym deszczu z burzą, opad ciągły to 12 a nawet 18 mm/h, lokalne prognozowane są opady przekraczające 30 mm/h (szpilki z czerwoną główką). UWAGA – takie ilości deszczu powodować mogą gwałtowny przybór potoków górskich a potem rzek w tym obszarze (Tatry, Beskid Sądecki, Niski) oraz ich pogórza.


Maciej Ostrowski, 17 lipca 2023; 07:45

Udostępnij artykuł