Komentarz synoptyka: 2023-07-18

Z burzami i intensywnymi lokalnie przelotnymi opadami odeszła od nas krótkotrwała fala upałów, osiągających 30-36°C; opady i burze najintensywniejsze były na południu i południowym wschodzie, powodując na przykład w Rabce gwałtowny przybór wody w rzece, podtopienia i zalanie ulic, posesji w samochodów - tak zwana „powódź błyskawiczną” – flash flood. W wielu miejscach, tak na północy, jak i południu obserwowany były charakterystyczne wały szkwałowe towarzyszące wypiętrzonym chmurom burzowym.

Dzisiaj przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie, tylko na północy, północnym wschodzie oraz południowym wschodzie duże, z wyjątkiem północnego wschodu bez opadów, tam jeszcze możliwe burze. W ciągu dnia, w miarę rozwoju konwekcji termicznej pojawiać się będą chmury kłębiaste Cumulus humilis (dobrej pogody), i Cumulus mediocris (o umiarkowanym rozwoju), na północnym wschodzie mogące wypiętrzać się do znacznych wysokości.
Temperatura od 20°C nad morzem do 23-25°c w centrum i 27°C na południowym wschodzie .Umiarkowany wiatr powieje z północnego zachodu nie wpływając zbytnio na temperaturę odczuwalną. Aktualne położenie stref zachmurzenia i ich ewolucję możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Północną część kontynentu obejmuje rozległy niż znad Morza Norweskiego, zatoka którego z frontem chłodnym opuszcza właśnie obszar naszego kraju. Za frontem rozbudowuje się na krótko klin wyżowy, który już jutro zostanie wyparty przez kolejną, tym razem płytszą zatokę niżu znad Zatoki Botnickiej. Na mało aktywnym froncie chłodnym tej zatoki zanotujemy słabe przelotne opadu deszczu, intensywniejsze na północy kraju oraz lokalnymi burzami w godzinach popołudniowych, głównie w centrum i na wschodzie. Zwróćmy uwagę na stopniowe słabnięcie niżu znad Morza Norweskiego i jego odbudowę po wschodniej stronie masywu Gór Skandynawskich, nad Zatoka Botnicką i dalsze przemieszczanie się na wschód.

Podobną sytuacje obserwujemy w środkowej troposferze, gdzie na poziomie 500 hPa powstaje kilkuośrodkowy górny niż, obejmujący północ Półwyspu Skandynawskiego, Morze Norweskie i Islandię. Tym samym na kilka najbliższych dni ustalona zostanie qusi strefowa zachodnia cyrkulacja, nad nasze regiony zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ilustrują to kolejne sekwencje prognoz poziomu 500 hPa ECMWF z prognostycznymi izotermami poziomu 850 hPa charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202307171200&projection=opencharts_europe&valid_time=202307180900 . Południe kontynentu pozostanie nadal w strefie obejmowanej przez gorące masy powietrza. Okresowo południowe regiony kraju mogą znajdować się w tym obszarze. Powodować to będzie znaczne różnice temperatury między południowymi a północnymi regionami kraju. Możemy to obserwować na naszych prognostycznych mapach temperatury i linii prądu oraz meteorogramach.

Ryszard Klejnowski

18 lipca, wtorek, 189 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł