Komentarz synoptyka: 2023-08-03

Niezmiennie od blisko trzech tygodni pozostajemy w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery, charakteryzującej się przemiennym przesuwaniem się nad naszym krajem zatok niżowych i oddzielających ich klinów wyżowych, a niekiedy niewielkich ośrodków wyżowych. Wciąż napływa do nas umiarkowanie ciepłe i zarazem wilgotne powietrze polarne, a niewielkie wahania temperatury, występują pomiędzy napływem od południowego zachodu, zwłaszcza w ciepłych wycinkach niżów powietrza ciepłego, lub w przednich częściach zatok niżowych, natomiast powietrze chłodniejsze za frontami chłodnymi, w tylnych częściach zatok niżowych.

W dniu wczorajszym, zgodnie z zapowiedzą, w godzinach popołudniowych nasuwała się znad Niemiec zatoka niżowa z okludującymi się frontami atmosferycznymi, która nocą przesuwając się w głąb kraju, na przełomie nocy i dnia lokuje się na rubieży: Wielkie Jeziora Mazurskie – Śląsk i Małopolska (pl.sat24.com/pl/pl/visual ). W strefie frontowej, przy całkowitym zachmurzeniu warstwowo kłębiastym i kłębiastym sięgającym około 4 km, utrzymują się słabe opady deszczu o charakterze jednostajnym, lokalnie przelotnym. Przed frontem, Lubelszczyzna i Podkarpacie pod bezopadowym, rozproszonym zachmurzeniem warstwowo kłębiastym. Natomiast w tylnej części zatoki niżowej, postępuje kompensacja ciśnienia i rozproszone wewnątrz masowe zachmurzenie kłębiaste i warstwowo kłębiaste, utrzymujące się głównie nad Pomorzem, gdzie miejscami występują przelotne opady deszczu, oraz nad północną i wschodnią Wielkopolską, a także Kujawami. Bezchmurne niebo nad Łużycami, Ziemią Lubuską i zachodnią Wielkopolską. Mamy za sobą ciepłą noc, o poranku (godzina 5-ta) najwyższa temperatura pod zwartym zachmurzeniem frontowym i na Dolnym Śląsku oraz Podkarpaciu, na poziomie 19, 20 stopni, Na Lubelszczyźnie 16, 17 stopni, a na Pomorzu przeważnie 17, 18 stopni. Wiatr słaby w sektora południowego.

W ciągu dnia strefa zachmurzenia frontowego z opadami deszczu, przeważnie przelotnego oraz słabymi burzami w godzinach popołudniowych, powoli przesuwać się będzie w kierunku wschodnim, ale zachmurzenie nadal przesuwać się będzie wzdłuż frontu od SW na NE. Na pozostałym obszarze kraju, w jednorodnej masie powietrza o znacznym potencjale chwiejności, z powodzeniem rozwijać się będą zjawiska konwekcyjne, w tym z przelotnymi opadami deszczu, a w godzinach popołudniowych, lokalnie możliwe są słabe burz. Wiatr przeważnie południowo zachodni, umiarkowany i dość silny, podczas przesuwania się rozbudowanych chmur Cb porywisty, w porywach dochodzący do 50, 60 km/h, lokalnie do 70 km/h. Temperatura powietrza zależeć będzie od wielkości zachmurzenia oraz opadów. Najwyższa na poziomie 23, 25 stopni w szerokim pasie od Dolnego Śląska po Warmię, Mazury, Suwalszczyznę i Podlasie, a także na krańcach południowo wschodnich, tutaj, lokalnie może być nawet 26, 28 stopni. Na pozostałym obszarze kraju, pod wspomnianym zachmurzeniem oraz opadami, przeważnie 19, 22 stopnie.

Barycznie nadal pozostawać będziemy pod wpływem ośrodka niżowego 985 hPa znad Morza Północnego, po jego wschodniej, ciepłej stronie, wykazującego tendencję do przesuwania się nad Jutlandię, a następnie nad południową Szwecję i równocześnie wypełniającego się zdecydowanie chłodniejszym powietrzem zaciąganym od północnego zachodu. Nocą, już ciśnieniem około 989 hPa wchodzić będzie nad Zatokę Botnicką, a jego głęboka zatoka wychodząca w kierunku południowym opuszczając Niemcy nasuwać się będzie nad nasz zachód. Do tego czasu trwać będzie napływ umiarkowanie ciepłego powietrza zaciąganego od południowego zachodu. Jutro, niż ten nadal powoli przesuwać się nad Zatoką Botnicką w kierunku północnym, wyraźnie wypełniający się zimnym powietrzem. Zmniejszać się będzie gradient baryczny i słabnąć będzie wiatr, w przedniej części zatoki nadal południowo zachodni, a po jej zachodniej stronie wyraźnie zachodni. W ciągu dnia uaktywniać się będzie konwekcja, a w tym przelotne opady deszczu w dzielnicach zachodnich i północno zachodnich i nadal spodziewane są słabe burze. Natomiast na południowym wschodzie nadal zalegać będzie główny front chłodny ulegający kolejnym zafalowaniom. W ich obrębie występować będą przelotne opady deszczu o znacznej intensywności oraz burze, czemu sprzyjać będzie topografia Karpat Wschodnich. Ciepło, temperatura od około 20-21 stopni na północnym zachodzie dom około 25, 26 stopni na rozległym wschodzie.,


Ryszard Olędzki,
3 sierpnia 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł