Komentarz synoptyka: 2023-08-05

DZISIAJ I JUTRO UWAGA NA NIEBEZPIECZNE ZJAWISKA POGODOWE, SZCZEGÓLNIE WE WSCHODNICH I POŁUDNIOWYCH REGIONACH KRAJU!

Dzisiaj i jutro będziemy mieć okazję obserwować proces formowania się i przemieszczania przez obszar naszego kraju mezoskalowego niżu z towarzyszącym mu układem frontów, ciepłym i chłodnym oraz związanymi z nimi zjawiskami, miejscami o dużej intensywności. W znacznej części kraju nastąpi „załamanie” pogody, między wschodnią a zachodnią częścią kraju występować będzie znaczna, około 10 stopniowa różnica temperatury, generująca intensywne zjawiska konwekcyjne, burze, możliwe że z gradem, silnym i porywistym wiatrem oraz opadami o dużej wydajności.

Skandynawia, północny Atlantyk, Wyspy Brytyjskie i centralna część kontynentu po Morze Śródziemne objęte są układami niskiego ciśnienia, na wschodzie kontynentu, Ukrainą, Białorusią i Rosją zalega wyż Podobna konfigurację ma pole geopotencjału w środkowej i górnej troposferze. Efektem tego jest trwająca od kilku dni adwekcja chłodnym mas powierza polarnego morskiego aż w region Adriatyku oraz wynoszenie gorącego powietrza z rodowodem zwrotnikowym daleko na północ po Morze Barentsa. Obszar naszego kraju jest więc dzisiaj w strefie granicznej między tymi układami barycznymi i związanymi z nimi strefami o znacznej różnicy temperatury, co musi generować procesy fronto= i cyklogenezy.

W ich efekcie obserwujemy powstawanie i wychodzenie na północ, znad Adriatyku mezoskalowego niżu. Jego centrum w nocy i jutro obejmie obszar całego kraju, przemieszczając się na d Bałtyk. Pozostanie nad nim przez kilka najbliższych dni, kształtując pogodę w północnej części kraju. Już od wczesnych godzin porannych można obserwować strefę zachmurzenia, burz i opadów frontu ciepłego, nasuwającą się od południa: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ a satelitarne mapy z opcją KM pokazują wypiętrzające się do około 10 km chmury Cumulonimbus: pl.sat24.com/pl/pl/km.

W ciągu dnia opady przelotne obejmować będą centralne obszary kraju, jutro zachodnie. Jutro od południa kolejna fala opadów związanych z frontem chłodnym. Tak więc oczekiwać możemy umiarkowanego a w strefach frontowych dużego zachmurzenia również przez chmury burzowe Cumulonimbus. Kierunek wiatru zmieniać się będzie w zależności od położenia układu niżowego, generalnie powieje na zachodzie z północy, na wschodzie z kierunków wschodnich. W obszarach burz porywy wiatru mogą osiągać 70-90 kim/h. Warto zwrócić uwagę na krótkotrwały wzrost temperatury do i nieco ponad 30°C jutro we wschodniej połowie kraju, związane z ciepłym wycinkiem niżu i strefa upałów na wschodzie. Jutro Suwałki i Białystok oraz kilka innych miejscowości na wschodzie stanie się jednodniową oazą gorąca , by w następnych dniach zmierzyć się z kilkunastostopniowym ochłodzeniem. Od poniedziałku czeka na nas raczej jesienna niż letnia aura.

Planując weekendowy wypoczynek pamiętajmy o ostrzeżeniach związanych z możliwymi niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi, burzami, wiatrem i opadami, a na wschodzie z upałami.

Ryszard Klejnowski

5 sierpnia, sobota, 217 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł