Komentarz synoptyka: 2023-08-06

DZISIAJ - UWAGA NA NIEBEZPIECZNE ZJAWISKA POGODOWE, SZCZEGÓLNIE W PÓŁNOCNYCH I ZACHODNICH REGIONACH KRAJU!

Mezoskalowy układ niżowy, który wczoraj z frontem ciepłym i linią szkwałów nasunął się nad nasz kraj z południa, kontynuuje swoją wędrówkę na północ, z niewielkim odchyleniem zachodnim. W wielu regionach, szczególnie na południu kraju intensywne opady i burze wyrządziły znaczne straty, w tym lokalne podtopienia.

Dzisiaj rano i przed południem najintensywniejsza działalność burzowa i opady obejmują zachodnią połowę kraju. W godzinach popołudniowych, od południa kraju wkraczać będzie szybko przemieszczający się na północ front chłodny z burzami i opadami przelotnymi. Wschodnia połowa kraju znajdzie się więc na krótko w ciepłym wycinku niżu, od wschodu napłynie gorące powietrze, zanotujemy maksymalną temperaturę rzędu 29-32°C. W zachodniej połowie kraju, nad która napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne morskie temperatura nie przekroczy 16-18°C.

Tak duży kontrast termiczny i wilgotnościowy – gorące powietrze z rodowodem zwrotnikowym morskim jest nasycone wilgocią, w przeciwieństwie do masy polarnej, musi skutkować gwałtownymi zjawiskami. Diagramy aerologiczne z terminu 00 UTC pokazują, że np. w Legionowie k. Warszawy wskaźnik PW (precipitable water) wynosi około 47 mm, podczas gdy w Greifswaldzie (NE Niemic) około 23 mm: weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2023&MONTH=08&FROM=0600&TO=0600&STNM=12374 .

Aktualne położenie stref opadów i burz można obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/km oraz zobrazowaniach radowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ a w szerszym ujęciu europejskim na: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Na tym ostatnim zobrazowaniu wyraźna jest zmierzająca na północ strefa frontu chłodnego, który zgodnie z naszymi prognozami około południa nadciągnie nad południowe regiony kraju a wieczorem do centrum. Kierunek i prędkość wiatru uzależniona będzie od aktualnej konfiguracji pola ciśnienia, na zachodzie z kierunków północnych, na południowym wschodzie z południowych ze wschodnim odchyleniem, na ogół umiarkowany lub silny i porywisty w strefie frontów i burz, w porywach do 70-90 km/h, nad morzem około 100 km/h.

Jutro i we wtorek prognozowane jest względne ustabilizowanie się pogody, na ogół bez burz, lecz z przelotnymi opadami, umiarkowanymi oraz silnym i porywistym wiatrem z kierunków zachodnich i temperaturą rzędu 15-18°C, dopiero w drugiej połowie tygodnia i weekend powróci letnia, nawet gorąca aura. Przyczyną tak długiego okresu chłodnej pogody będzie utrzymujący się w rejonie Skanii górny układ niżowy (poziom 500 hPa) – patrz prognoza ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202308051200&projection=opencharts_europe&valid_time=202308082100 .

Ryszard Klejnowski

6 sierpnia, niedziela, 218 dzień 2023 roku; 7:20

Udostępnij artykuł