Komentarz synoptyka: 2023-08-07

UWAGA - NADAL UTRZYMYWAĆ SIĘ BĘDZIE SILNY I PORYWISTY WIATR. W PASIE WYBRZEŻA DOCHODZĄCY DO 70-90 KM/H, A NA BAŁTYKU SZTORM ROZPRZESTRZENIAJĄCY SIĘ OD ZACHODU NA WSCHÓD.

Po wczorajszym przesunięciu się ośrodka niżowego, powstałego na skutek połączenia się dwóch niżów śródziemnomorskiego z atlantyckim, nad Bałtyk i wyjściu frontu chłodnego nad wschodnie rubieże i północną granicę, pozostajemy w chłodnym powietrzu polarnym. O poranku (godz.5-ta) na znacznym obszarze kraju temperatura wyrównana na poziomie 13, 14 stopni, na rozległym północnym wschodzie 15, 16 stopni, a w Suwałkach 19 stopni, gdzie jest najcieplej. Cały kraj pozostaje pod całkowitym zachmurzeniem warstwowym i warstwowo kłębiastym, na wschodzie kraju z wyraźnymi wypiętrzeniami do 4, 5 km (pl.sat24.com/pl/eu/km ) i tutaj występują słabe opady deszczu, głównie o charakterze przelotnym, z tendencją do przesuwania się w kierunku północno zachodnim. Natomiast jednostajne, słabe opady deszczu, miejscami także przelotne występują na północnym i południowym zachodzie, w strefie frontu okluzji przerzuconej przez plecy niżu lokującego swoje centrum 989 hPa nad Cieśniną Bornholmską z przyległościami (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Jego rozległa zatoka skierowana na południowy wschód sięga aż po Morze Czarne i Morze Azowskie, wciśnięta jest pomiędzy wyż znad Rosji po stronie wschodniej i wyż azorski po stronie zachodniej, a klinem skierowanym na wschód sięga przez Francję z przyległościami aż po południowe Niemcy.

Przed nami pochmurny dzień z opadami frotowymi na wschodzie i zachodzie. Te na wschodzie będą stopniowo wynoszone w kierunku północnym, natomiast na zachodzie kraju poza opadami frontowymi, nasuwać się będą znad Niemiec i Czech wewnątrzmasowe, przelotne opady deszczu, a w godzinach popołudniowych także burze, głównie występujące na południowym wschodzie. Wiatr z sektora zachodniego, przeważnie silny i porywisty, w porywach, w pasie wybrzeża dochodzący do 70, 90 km/h, na pozostałym obszarze stopniowo słabnący do 60, 50 km/h w dzielnicach środkowych, a na południowym wsachodzie do 20, 30 km. Przed nami chłodny, by nie powiedzieć zimny dzień, temperatura nie przekroczy 20-stu stopni i zawierać się będzie w interwale 15, 18 stopni, ale temperatura odczuwalna będzie niższa od tzw. termometrycznej o parę stopni, a przy silnym wietrze odczucie chłodu będzie znaczne.

W ciągu dnia niż nieznacznie pogłębiający się, będzie przesuwał się nad południową Skandynawię, a jego zatoka przesuwająca się w kierunku północnym będzie stopniowo redukowana i w jej obszarze przejściowo generowane będą następne, niewielkie ośrodki niżowe już w porze nocnej. W polu ciśnienia przy powierzchni podłoża pozostajemy w obszarze pomiędzy niżem i wyżem, natomiast w swobodnej troposferze (poziom 500 hPa www1.wetter3.de/animation_dt.html ) w obszarze górnej zatoki, wykazującej tendencję do przesuwania się w kierunku północno wschodnim i w środku nocy jej oś przesunie się nad Bałtyk. W ten sposób, już nad całym obszarem kraju w całej troposferze odbywać się będzie zachodni przepływ powietrza, wciąż przy dużym gradiencie barycznym, generującym silny i porywisty wiatr, w porywach jeszcze silniejszy od prognozowanego na dzień dzisiejszy, znacznie obniżający temperaturę odczuwalną.

Przed nami parę dni pogody „chłodnego lata”, warunkowanych adwekcją chłodnego powietrza polarnego, a także dużym i całkowitym zachmurzeniem opadowym i wciąż silnym wiatrem znacznie obniżającym temperaturę odczuwalną


Ryszard Olędzki,
7 sierpnia 2023r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł