Komentarz synoptyka: 2023-08-08

UWAGA - NADAL UTRZYMYWAĆ SIĘ BĘDZIE SILNY I PORYWISTY WIATR. W PASIE WYBRZEŻA DOCHODZĄCY DO 70-90 KM/H, A NA BAŁTYKU SZTORM, ALE OD JUTRA JUŻ WYRAŹNE USPOKOJENIE W ATMOSFERZE.

Powoli zmierzamy do uspokojenia w atmosferze po niebywałym zawirowaniu jakie sprowadziło połączenie się ze sobą dwóch niżów, śródziemnomorskiego z niżem atlantyckim, który już w ciągu ostatniej doby przesunął się nad południową Skandynawię z ciśnieniem 986 hPa w jego centrum, w rejonie wielkich jezior Szwedzkich, Wener i Wetter. Natomiast jego rozległa zatoka z głównym frontem atmosferycznym przesunęła się na północ i wschód, a obecnie zajmuje położenie na linii: kraje bałtyckie i zachodnia Rosja aż po Kaukaz. Po jego południowej stronie utrzymuje się niewielki wyż z rodowodem atlantyckim w rejonie Zatoki Biskajskiej (1020 hPa), a swoim klinem skierowanym na wschód sięga przez podnóża Alp po stronie północnej i wychodzi nad północne Bałkany. My pozostajemy pomiędzy tymi układami barycznymi przy dużej różnicy ciśnienia, sięgającej około 45 hPa na dystansie około 1870 km, a to generuje duży gradient baryczny i silny wiatr z sektora południowo zachodniego. Dzisiaj nadal wietrznie, na Bałtyku sztorm, a w pasie wybrzeża niezmiennie dochodzący do 70, 90 km/h, na pozostałym obszarze stopniowo słabnący do 60, 50 km/h w dzielnicach środkowych, a na południowym wschodzie do 20, 30 km/h.

W tej sytuacji napływa do nas chłodne i zarazem wilgotne powietrze polarne, morskie o znacznym potencjale chwiejności. O poranku (godzina 5-ta) temperatura na znacznym obszarze kraju utrzymuje się na poziomie 12, 13 stopni, tylko miejscami sięga 14-stu stopni. Zachmurzenie całkowite i duże, głównie warstwowo kłębiaste i warstwowe, miejscami sięgające 2, 3 km (pl.sat24.com/pl/eu/km ). Natomiast słabe opady deszczu występują tylko na Pomorzu Gdańskim i na południowym wschodzie, przede wszystkim w Karpatach Wschodnich (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Bezchmurne niebo tylko na południowym zachodzie (pl.sat24.com/pl/pl/visual ). Wiatr z sektora południowo zachodniego, przeważnie umiarkowany, tylko na Pomorzu oraz w pasie wybrzeża silny i porywisty, w porywach dochodzący do 13-16 m/s (47-58 km/h).
W ciągu dnia, w miarę podnoszenia się temperatury, z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja, przeważnie dynamiczna, a także termiczna i utrzymywać się będzie duże i całkowite zachmurzenie kłębiaste i warstwowo kłębiaste. Już od godzin przedpołudniowych spodziewane są pierwsze opady deszczu przelotnego, początkowo słabego i umiarkowanego, ale w miarę wzrostu temperatury i rozwoju chmur kłębiastych przechodzące w fazę umiarkowaną i silną oraz występować będą burze, miejscami gwałtowne z opadami gradu. Temperatura wyrównana, przeważnie na poziomie 19, 22 stopni, ale podczas występowania opadów, zwłaszcza intensywnych oraz opadów gradu obniżająca się o kilka stopni. Jak już wyżej wspomniano nadal wietrznie.

Noc przyniesie uspokojenie w całej troposferze, zjawiska konwekcyjne będą stopniowo słabły, ale miejscami przelotne opady deszczu utrzymają się do rana, a lokalnie niewykluczone są nocne burze. Temperatura na przełomie nocy i dnia przeważnie w interwale 11, 13 stopni.

Mobilny niż nieznacznie będzie się pogłębiał i przesuwał w kierunku zachodnim, a jego zatoka będzie redukowana. Jutro z ciśnieniem w jego centrum około 980 hPa znajdzie się nad południową Norwegią. W tym czasie u nas zmniejszać się będzie gradient baryczny i wiatr wyraźnie osłabnie, ale nadal utrzyma się adwekcja świeżego powietrza polarnego, morskiego o dużym potencjale chwiejności. Znów występować będą przelotne opady deszczu, a także letnie burze. Temperatura, mniej więcej na tym samym poziomie co dzisiaj. Później stopniowo coraz mniej deszczu, oraz więcej słońca i z dnia na dzień cieplej. W drugiej połowie tygodnia, a zwłaszcza w jego końcówce spodziewany jest wzrost temperatury do około 25 stopni.

Ryszard Olędzki,
7 sierpnia 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł