Komentarz synoptyka: 2023-08-09

Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami, miniona noc przyniosła uspokojenie w atmosferze nad lądem, natomiast Bałtyk jeszcze jest „rozkołysany” i tak pozostanie przez najbliższe dwie doby, z tendencją do powolnego uspokojenia także nad morzem. To efekt wolno postępującej przebudowy pola ciśnienia w cienkiej warstwie przyziemnej oraz w swobodnej troposferze. Niż wciąż aktywny, z niezmienionym ciśnieniem na poziomie około 986 hPa, opuszcza południową Skandynawię, „przewalając się” przez najwyższe partie Gór Skandynawskich (około 2200 metrów), w sposób charakterystyczny, zanika nad lądem, a odbudowuje się nad południowymi wodami Morza Norweskiego. Jest to rzadki przypadek by niż przemieszczał się nad łańcuchem Gór Skandynawskich od lądu nad morze. Zazwyczaj nurkujące niże „przewalają się” znad morza nad ląd, w ten sposób, że zanikają nad łańcuchem górskim z wyniesieniami do około 2000 m i odbudowują się nad Zatoką Botnicką, by dalej kierować się nad Rosję.

U nas wyraźnie zmniejszył się gradient baryczny i osłabł wiatr z sektora południowo zachodniego. Nadal po południowej stronie niżu napływa świeża masa powietrza polarnego o znacznym potencjale chwiejności. O poranku wschód kraju oraz południowy zachód pod całkowitym frontowym zachmurzeniem warstwowo kłębiastym, a w Małopolsce i na Łużycach z wypiętrzonymi chmurami Cb sięgającymi do około siedmiu kilometrów (pl.sat24.com/pl/eu/km ), z tendencją do wynoszenia na północny wschód. Tutaj też występują słabe opady deszczu. Natomiast na pozostałym obszarze większe rozpogodzenia, w tym do nieba bezchmurnego. Temperatura wyrównana, o godzinie 5-tej, przeważnie na poziomie 10, 13 stopni.

W ciągu dnia, w miarę wzrostu temperatury, w świeżej masie powietrza polarnego o znacznym potencjale chwiejności z powodzeniem uaktywni się konwekcja, do godzin południowych raczej bezopadowa. Dopiero od godzin południowych rozwinie się konwekcja głęboka, z wypiętrzonymi chmurami Cb, prowadzącymi przelotne opady deszczu, a lokalnie występować będą burze, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 40, 50 km/h. Natomiast znad całych Łużyc, o poranku pozostających pod zwartym zachmurzeniem z opadami deszczu w obszarze fali frontowej, przemieszczać się będzie południem kraju. Tutaj też w godzinach południowych, a zwłaszcza popołudniowych możliwe słabe burze. Temperatura w najcieplejszej porze dnia na poziomie 19, 22 stopnie, ale w obszarach dużego zachmurzenia, a zwłaszcza opadów o parę stopni niższa. Wiatr z sektora południowo zachodniego, przeważnie umiarkowany, tylko podczas przesuwania się chmur kłębiastych, a zwłaszcza burz, silny i porywisty, w porywach, jak już wyżej zaznaczono, dochodzący do 40, 50 km/h.

Nocą trwać będzie proces przebudowy pola ciśnienia. Nad południową Skandynawią pozostanie niewielki ośrodek niżowy, z tendencją do wypełniania się zimnym powietrzem polarnym. Natomiast po jego południowej stronie, z powodzeniem rozbudowywać się będzie wał wyżowy. Zmniejszać się będzie gradient baryczny, powodujący słabnięcie wiatru. Zachmurzenie frotowe ze słabnącymi opadami deszczu przesuwać się będzie nad dzielnice wschodnie, tutaj też należy liczyć się z formowaniem się w drugiej połowie nocy, niskiego zachmurzenia warstwowego (St).

Jutro kontynuowany będzie proces istotnej przebudowy pola ciśnienia oraz pola geopotencjału w całej troposferze. Niewielki ośrodek niżowy, z dalszą tendencją do wypełniania się chłodnym powietrzem, pozostawać będzie nad południową Skandynawią. Natomiast po jego południowej stronie, z powodzeniem rozbudowywać wał wyżowy, łączący wyż azorski z wyżem znad zachodniej Rosji. Znajdziemy się w słabo gradientowym polu ciśnienia, ale w tej samej masie powietrza polarnego o znacznym potencjale chwiejności. W ciągu dnia z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja, początkowo płytka, bezopadowa, ale od godzin południowych głęboka z przelotnymi opadami deszczu, ale raczej bez burz. Temperatura przeważnie 20, 22 stopnie, tylko na Nizinie Szczecińskiej i w pasie wybrzeża na poziomie 17, 19 stopni.

Ryszard Olędzki,
9 sierpnia 2023r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł