Komentarz synoptyka: 2023-08-11

Sierpniowa aura zdaje się nadrabiać letnie zaległości mijającego tygodnia; kolejny będzie nie tylko gorący, lecz nawet upalny. Jeszcze dzisiaj temperatura na północy nie przekroczy 20-22°C a w centrum i na południu 23-25°C, lec od jutra zanotujemy niemal wszędzie temperaturę równą lub wyższą od 25°C Tak więc weekend zapowiada się gorący, a dla tych którzy przedłużyli go sobie na poniedziałek i wtorek wręcz upalny.

Dzisiaj przeważać będzie małe zachmurzenie, głównie przez rozwijające się w ciągu dnia chmury kłębiaste Cumulus humilis i mediocris, większe zachmurzenie zaobserwujemy na północy i północnym wschodzie, lecz na ogół bez opadów. Jutro od zachodu wzrost zachmurzenie początkowo przez chmury górnego piętra, w godzinach popołudniowych średniego i dolnego, na zachodzie możliwe słabe opady. Słaby lub umiarkowany wiatr z kierunków zmiennych nie będzie miał istotnego wpływu na odczucia temperatury.

Pogodę nad naszym regionem kształtuje wał wyżowy, lub inaczej siodło baryczne rozpostarte między wyżami znad północnej Rosji i Morza Śródziemnego a niżami nad północnym Atlantykiem i Morzem Czarnym. Z wypełniającym się, niewielkiej skali niżem nad Skanią związane jest zachmurzenie frontowe nad wschodnimi i północnymi regionami kraju, które możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl . Jak pokazują nasze mapy prognostyczne, obszar podwyższonego ciśnienia będzie dzisiaj umacniał się nad centralna częścią kraju, by od jutra zawężać się między postępującym od zachodu niżem atlantyckim a od wschodu przemieszczającym sią nad północ niżem czarnomorskim. Stąd też zauważalna na naszych meteorogramach zróżnicowanie napływających nad północny wschód i południowy zachód mas powietrza. W tylnej części niżu „czarnomorskiego” napływać będzie dzisiaj i jutro chłodniejsze powietrze i temperatura nie przekroczy 20-22°C, może popadać, natomiast nad zachodnią część kraju napłynie cieplejsze powietrza z południa, stąd temperatura może przekroczyć 25°C.

Od niedzieli / poniedziałku niemal cały kontynent z wyjątkiem Półwyspu Skandynawskiego znajdzie się w niemal bezgradientowym polu wysokiego ciśnienia. W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa będzie temu towarzyszyć nasuwający się od zachodu klin, grzbiet fali po zachodniej krawędzi którego przenoszone będzie gorące powietrze znad Półwyspu Iberyjskiego i Morza Śródziemnego, z rodowodem zwrotnikowym. Prognozowane na najbliższy tydzień warunki termiczne warto obserwować na mapach topografii 500-1000 hPa, ilustrujących średnią temperaturę w tej warstwie atmosfery. Zwrócić trzeba uwagę, jak daleko na północ sięgają fale ciepła a także na długość okresów ich zalegania charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202308101200&projection=opencharts_europe&valid_time=202308110300 .
Pamiętać przy tym należy, że temperaturę kształtuje nie tylko adwekcja, nie zapominajmy o innych czynnikach, takich jak radiacją, przemiany adiabatyczne czy orografia.

Ryszard Klejnowski

11 sierpnia, piątek, 223 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł