Komentarz synoptyka: 2023-08-12

Przedłużony (nie dla wszystkich) weekend rozpoczyna się już na ogół gorącą, lecz jeszcze nie upalna aurą; na wschodzie i nad morzem temperatura wzrośnie do 22-25°C, na zachodzie i w centrum d 26-29°C, a lokalnie na południowym zachodzie do 30°C. Trzeba podkreślić, że są to wartości obliczane i prognozowane dla standardowych warunków metrologicznych, tzn dla „klatki meteorologicznej” na wysokości 2 m nad naturalnym podłożem, w terenie w miarę niezabudowanym Natomiast w realnych okolicznościach, szczególnie w zabetonowanych miastach, przy bezpośredniej insolacji temperatura może być znacznie wyższa Ilustrują to pionowe kreski na wykresie temperatury – w dzień podłoże może nagrzewać się do 40 i więcej stopni Celsjusza, w nocy zaś przy bezchmurnych nieba ochładzać się bardziej niż powietrze.

Cieszyć się będziemy dzisiaj małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, we wschodnie połowie kraju przed południem nawet bezchmurnym niebem. W ciągu dnia, w miarę wzrostu temperatury i rozwoju konwekcji termicznej mogą pojawiać się chmury Cumulus humilis i mediocris. Od zachodu wzrastać będzie zachmurzenie początkowo przez chmury wysokiego piętra, później również średniego i dolnego, aż do wystąpienia opadów. Na południowym zachodzie możliwe pojedyncze burze. Powieje słaby lub umiarkowany wiatr, na wschodzie z kierunków północnych, na zachodzie z południowych a w centrum ze zmiennych, w zależności od zmian konfiguracji układów barycznych.

Obszar naszego kraju obejmuje wał wysokiego ciśnienia, rozciągający się południkowo między wyżem znad Rosji i obszarem wyżowym nad Morzem Śródziemnym. Wał ten powoli zwęża się i przesuwa na wschód pod naporem zatoki niżu znad północnego Atlantyku. Na wschodzie niż pochodzenia czarnomorskiego przemieszcza się nad Rosją na północ. Z niżem atlantyckim, który jutro i poniedziałek zagości nad Szkocją, związany jest układ frontów, widocznych na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual i zobrazowaniach z radarów europejskich www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . Zgodnie z naszymi modelami dotrą one nad Polskę jutro, jednak z niebyt intensywnymi opadami, po południu lokalnie z burzami.

Od jutra, oczekiwana przez miłośników letnich kąpieli w Bałtyku i jeziorach, niemile widziana przez wielu, rozpocznie się kilkudniowa fala upałów rzędu 30-33°C, a jak wspomniałem wyżej, w terenach zabudowanych, lokalnie termometry pokażą 35°C. Według niektórych modeli średnioterminowych może ona potrwać do następnego tygodnia, z ekstremum rzędu 33°C (w centrum kraju) od wtorku do czwartku. Niewątpliwie druga połowa sierpnia będzie cieplejsza od normy wieloletniej dla tego okresu.

Zainteresowanym przebiegiem procesów falowych w środkowej troposferze i związanych z nimi falami upałów polecam 10. dniową prognozę geopotencjału 500 hPa i temperatury 850 hPa ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202308111200&projection=opencharts_europe&valid_time=202308121200 .

Ryszard Klejnowski

12 sierpnia, sobota, 224 dzień 2023 roku; 7:10

Udostępnij artykuł