Komentarz synoptyka: 2023-08-13

Ciepło, gorąco, upalnie – tak można scharakteryzować aurą dzisiaj i w najbliższym tygodniu. Jeszcze dzisiaj będzie na ogół gorąco, z możliwym lokalnie upałem z temperaturą 25-31°C, nad morzem i w górach 21-25°C, przy małym zachmurzeniu na południu kraju i umiarkowanym lub miejscami dużym na pozostałym obszarem; lokalnie, głównie na północy i południowym zachodzie możliwe słabe przelotne opady deszczu z niewielkim prawdopodobieństwem burz w godzinach popołudniowych i w nocy Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków południowych i zachodnich, w zależności od aktualnej konfiguracji układów barycznych.

Od jutra umiarkowanie upalna aura obejmować będzie obszar niemal całego kraju z maksimum w środę / czwartek, gdy może osiągnąć 32-34°C. Średnioterminowe prognozy pogody pokazują, że upalna pogoda utrzyma się przez najbliższe 10 dni, towarzyszyć jej będą opady przelotne i burze, szczególnie w drugiej połowie tygodnia. Tak więc natura zapewni nam prawdziwie letni wypoczynek, „rekompensując” raczej chłodną aurę minionych tygodni.

Omawiany w poprzednich komentarzach wał wyżowy między wyżem z nad północy Rosji i śródziemnomorską strefą wyżową zanika, przemieszczając się na wschód pod naporem zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich. Przez nasz obszar przemieszcza się od minionej nocy zatoka wtórnego niżu znad Skanii z zafalowanym frontem chłodnym i niewielkimi opadami, głównie na północy i nad Bałtykiem. Aktualne położenie stref zachmurzenia i opadów przedstawiają zdjęcia satelitarne pl.sat24.com/pl/eu/visual i zobrazowania radarowe awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Po przejściu zatoki, od południa zacznie rozbudowywać się klin wyżowy, po zachodniej stronie którego napływać będzie gorąca masa powietrza. Ilustrują to nasze prognostyczne mapy temperatury i linii prądu. Jednocześnie małe lub umiarkowane zachmurzenie stwarzać będzie sprzyjające warunki dla intensywnej insolacji, nagrzewania podłoża orz pośredniego i bezpośredniego nagrzewania powietrza.

Za tak długo utrzymującą się upalną aurę odpowiada falowa struktura ogólnej cyrkulacji atmosfery, dla której charakterystyczny jest poziom 500 hPa (około 5,5 km n.p.m.) oraz temperatura na poziomie 850 hPa (około 1,5 km n.p.m.). Kolejne grzbiety fal geopotencjału wynoszą na północ masy powietrza znad Półwyspu Iberyjskiego i Morza Śródziemnego, powietrza ze zwrotnikowym rodowodem. Dodatkowym elementem tego układu jest niż nad Bałkanami, który transportuje na północny zachód gorące powietrze znad Morza Czarnego. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w czasie wędrówki nad kontynentem ulega głębokiej transformacji. Procesy te możemy obserwować na kolejnych sekwencjach prognozy ECMWF tych poziomów barycznych: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202308121200&projection=opencharts_europe&valid_time=202308140900 .


Ryszard Klejnowski

13 sierpnia, niedziela 225 dzień 2023 roku; 7:15

Udostępnij artykuł