Komentarz synoptyka: 2023-08-14

Po okresie mocno odczuwalnego ochłodzenia w środku lata na przełomie lipca i sierpnia (ostatnia dekada lipca i pierwsza dekada sierpnia), wracają letnie upały. W sobotę na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, temperatura sięgnęła 29, 30 stopni, a na stacji meteorologicznej IMGW w Legnicy zarejestrowano 31,5˚C, z kolei wczoraj, obszar z temperaturą na tym samym poziomie obejmował mniej więcej połowę naszego kraju, na wschód od Podlasia i wschodnich Mazur po całe południe, już, aż na 31 stacjach meteorologicznych IMGW. Dzisiaj temperatura na tym samym poziomie spodziewana jest nad niemal całym obszarem kraju, z wyłączeniem krańców północnych oraz obszarów górskich. Natomiast jutro, temperatura w interwale od 31 do 35 stopni już niemal na całym obszarze kraju, z najwyższymi jej wartościami w dzielnicach centralnych i północno wschodnich.

Poranek mamy z mało aktywnym frontem chłodnym drugiego rodzaju, lokującym się od Podlasia na południowy zachód po Śląsk Opolski i Górny oraz Małopolskę, ze strefą zachmurzenia warstwowo kłębiastego oraz kłębiastego, z wypiętrzonymi chmurami Cb do 7, 8 km (pl.sat24.com/pl/eu/km ), a lokalnie z zanikającymi, nocnymi burzami, ale występującymi opadami przelotnego deszczu (pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Na pozostałym obszarze kraju utrzymują się płaty zachmurzenia warstwowo kłębiastego (Sc), a pomiędzy nimi bezchmurne niebo. Temperatura o godzinie 5-tej od około 14,16 stopni na północy, do 17, 19, a lokalnie 20-stu stopni na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby z kierunków zmiennych, miejscami cisza wiatrowa.

W ciągu dnia, po stosunkowo ciepłej nocy, temperatura będzie wzrastała od południa w kierunku północnym, z powodzeniem osiągając wartość 30 stopni, na rubieży: Pojezierze Myśliborskie – Pojezierze Ełckie, a lokalnie jeden, dwa stopnie wyższa. Na pozostałym obszarze kraju na poziomie 27, 29 stopni. To efekt przesuwania się w kierunku północnym, wspomnianego frontu atmosferycznego, zmieniającego charakter na front ciepły, za którym napływać będzie upalne powietrze polarne, mocno zmodyfikowane przez wygrzany kontynent europejski. W strefie frontowej, lokalnie może popadać przelotny deszcz lub zagrzmieć. Razem z frontem wypierane będzie zachmurzenie wewnątrz masowe, natomiast za frontem bezchmurne niebo sprzyjające wzrostowi temperatury. Wiatr początkowo slaby z kierunków zmiennych, za frontem przechodzący na południowy, przeważnie umiarkowany.

Barycznie jesteśmy w obszarze wysokiego ciśnienia z wyżem w kształcie elipsy, którego długa oś biegnąca od Alp na zachodzie po Ukrainę na wschodzie, który jest elementem rozległego wału wyżowego, rozciągającego się od Atlantyku przez Europę po Kazachstan. Natomiast ośrodki niżowe lokują się nad północnym Atlantykiem od wybrzeży Kanady, przez Wyspy Brytyjskie po Morze Barentsa i Morze Grenlandzkie (www.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/evropa/synopticka-situace ). Natomiast w swobodnej troposferze, na poziomie 500 hPa, istotną rolę pełni niż znad Morza Grenlandzkiego, którego głęboka zatoka, skierowana w kierunku południowym, przez Wyspy Brytyjskie sięga aż po Maderę i Wyspy Azorskie na południu. Natomiast po jej wschodniej stronie, rozciąga się rozległy klin wyżowy wychodzący znad Wyżyny Irańskiej w kierunku północnym przez Zachodnią Syberię po Morze Karskie. To pomiędzy nimi odbywa się przepływ powietrza od południowego zachodu na północny wschód, Do nas napływa powietrze znad Zatoki Biskajskiej i Pirenejów, a jutro po niewielkiej korekcie napływać będzie znad zachodnich akwenów Morza Śródziemnego,, osuszając się na kolejnych łańcucha górskich .To ten przepływ powietrza wynosi w kierunku północnym wspomniany front ciepły, za którym, już jutro napłynie jeszcze cieplejsze powietrze, którego temperatura sięgnie 32, 35 stopni. Trzeba liczyć się z tym, że upały potrwają około jednego tygodnia.

Ryszard Olędzki,
14 sierpnia 2023r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł