Komentarz synoptyka: 2023-08-15

Obszar kraju obecnie znajduje się w zasięgu rozległego wieloośrodkowego układu wysokiego ciśnienia, którego ośrodki 1023,7 hPa ulokowane są nad obszarem  Białorusi oraz Ukrainy. Z zachodu na wschód powoli wędruje zatoka niskiego ciśnienia związana z układem niżowym, którego ośrodek 1008 hPa przemieścił się znad Wysp Brytyjskich nad wody Morza Północnego. Z niżem związane są dwa systemy frontów atmosferycznych pierwszy, chłodny rozciąga się od Zatoki Biskajskiej, przez Francję, Belgię po Morze Północne gdzie przechodzi we front okluzji ciepłej, drugi system, który podzielony jest na odcinki chłodne i ciepłe. Odcinek chłodny rozciąga się od Półwyspu Iberyjskiego, przez Francję, Belgię po północne Niemcy. Odcinek ciepły rozciąga się równoleżnikowo od zachodniej części Niemiec przez Polskę po Białoruś, krótki chłodny odcinek zalega w osi klina wyżu. Z Południowego zachodu oraz południa znad wód Basenu Morza Śródziemnego za frontem ciepłym napływa ciepła masa powietrza zwrotnikowego o cechach morskich, jednak podczas wędrówki przez zróżnicowane ukształtowanie powierzchni i łańcuchy górskie ulegać będzie, mocnej transformacji tym samym będzie się osuszać.

Nad Morzem Grenlandzkim ulokowany jest wir cykloniczny, od wraz z rozciągającą się górna zatoka niskiego ciśnienia, w której zalega chłodna masa powietrza polarno-morskiego. Układ ten ulega powolnemu wypełnianiu w chłodnej masie powietrza. Proces wypełniania osiągnął maksymalnie poziom 400 hPa. Nad obszarem Morza Śródziemnego oraz Półwyspu Bałkańskiego znajduje się odcięty niż górny, który jest układem wysokim  z zamkniętą cyrkulacją cykloniczną do poziomu 300 hPa. Nad obszarem Ukrainy znajduje się górny układ wysokiego ciśnienia, po jego zachodniej i południowej stronie napływa gorąca masa i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego o cechach morskich.

W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju dominować będzie zachmurzenie małe, na południu i wschodzie bezchmurnie, początkowo w części północnej, głównie na północnym zachodzie, miejscami zachmurzenie duże z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu i burzami. Od godzin popołudniowych na północnym zachodzie lokalny wzrost zachmurzenia do dużego z przelotnymi opadami deszczu i pojedynczymi burzami. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju wyniesie do 32-34 stopni, na północnym zachodzie nieco chłodniej, w tym obszarze do 28 stopni. Wiatr na ogół słaby z kierunku południowego, do10-20 km/h, w czasie burz porywy do 80 km/h.

W nocy z wtorku na środę oraz w środę znaczna  część Europy znajdować się będzie w zasięgu pola podwyższonego ciśnienia. Nad Skandynawią zalegać będzie płytki ośrodek niżowy wraz z systemem frontów atmosferycznych. Z zachodu na wschód kraju wędrować będzie front atmosferyczny, który podzielony będzie na ciepłe i chłodne odcinki.

Rozkład termiczny masy powietrza nie ulegnie większej zmianie. Nadal napływać będzie powietrze zwrotnikowe z południowego zachodu Europy. W ciągu dnia występować będzie ujemny kąt adwekcji co wskazuje na adwekcję ciepła. W ciągu dnia nad znacznym obszarem kraju na poziomie 850 hPa zalegać będzie dość suche powietrze, wilgotność się zwiększy w obrębie samego frontu atmosferycznego.


Dawid Gackowski, 15 sierpnia 2023r.; 07:19

Udostępnij artykuł