Komentarz synoptyka: 2023-08-17

Wczoraj termometry maksymalne na stacjach synoptycznych też pokazały ponad 34 stopni- maksimum zanotowane na stacji w Ostrołęce to 34,5 stopnia, na 16 stacjach wschodniej i centralnej Polski było ponad 33 stopnie, ale już o godzinie 20 na stacjach Pomorza i wybrzeża było poniżej 20 stopni. Zgodnie z naszą wczorajszą prognozą po południu pojawiła się oddzielna komórka burzowa między Opolem a Wieluniem, po 3 godzinach zaniknęła, ale równolegle, nad zachodnimi Sudetami, a później nad Śląskiem Opolskim i Bramą Morawską utrzymują się burze wchodzące znad Czech. W maksimum aktywności o godzinie 22 zarejestrowano przez system PERUN powyżej 2000 wyładowań na 10 minut awiacja.imgw.pl/mapa-burz-rad/burzrad_p.html . Inaczej jak w poprzednich dniach zjawiska burzowe zaczęły przemieszczać się ze wschodu na północny zachód, wchodząc do Wielkopolski i nad Pomorze.

Jeszcze w godzinach porannych utrzymuje się pas chmur konwekcyjnych z już mniej licznymi wyładowaniami rozciągnięty od środkowej Wielkopolski przez Kujawy po Dolną Wisłę i Żuławy. Zmiana kierunku ruchu spowodowana jest wzrostem ciśnienia w wyżu nad środkową Skandynawią, który obejmuje też Bałtyk i północ kraju. W pozostałej części obszaru kraju także dzisiaj sporo zachmurzenia średniego, dobrze widocznego na zdjęciach satelitarnych i wykrywanego przez radary, ale bez zwiększonej odbiciowości, co oznacza, że nie tworzą się w nim pionowo rozbudowane chmury konwekcyjne, więc tu bez opadów i burz. Także sondaż atmosfery wykonany w Legionowie weather.uwyo.edu/upperair/europe.html wskazuje na znaczne nasycenia warstw środkowej troposfery wilgocią (powyżej powierzchni 650 hPa, około 3,8 km) i spory zasób możliwej do skroplenia pary wodnej, przeliczony na potencjalny opad wynoszący 37 mm. Jednak dolne warstwy troposfery są bardzo przegrzane po ostatnich upalnych dniach i nawet silne termiki z podłoża nie dojdą do poziomu kondensacji i nie utworzą chmur Cu/Cb.


Ze względu na istniejące zachmurzeni średnie na obszarze centralnej i wschodniej części kraju wzrost temperatury nie będzie tak znaczy jak w czasie poprzednich dni. Temperatura dojdzie w maksimum do poziomu 28-30 stopni w południowo wschodniej i wschodniej części kraju. Im dalej ku północy tym mniejsze upały, w obszarach gzie w nocy padało 22-24 stopnie, na Pomorzu i północy Mazur tylko 19-21 stopni – cały czas mówię o prognozowanej maksymalnej temperaturze. Dobowy bieg temperatury powietrza oraz podłoża najlepiej jest obserwować na meteorogramach miejscowości, a dokładną mapę
prognozy temperatury możemy uzyskać z podstrony serwisu mapy.meteo.pl/ .


Nocna aktywacja konwekcji w obszarze wczorajszego „suchego frontu” leżącego w środkowej części kraju i zmiana kierunku ruchu tego frontu na NW i N jest charakterystyczną cechą stopniowego przekształcania się pola ciśnienia, a z tego zmiany kierunku ruchu mas powietrza. Wyż skandynawski osiągnie maksimum nad Finlandią z piątku na sobotę, po jego odejściu nad północ Rosji zacznie napływać nad obszar Polski nieco chłodniejsze powietrze znad Cieśnin Duńskich i Morza Północnego. Zasięg tego napływu to północ i zachód kraju, w centrum i na południu dalej będziemy w obszarze przetransformowanej, upalnej masy powietrza, w której powstawać mogą odrębne komórki konwekcyjne z opadami przelotnymi, szczególnie po południu i wieczorem. Tak więc dalej ciepłe lato.


Maciej Ostrowski, 17 sierpnia 2023; 07:40

Udostępnij artykuł