Komentarz synoptyka: 2023-08-19

Kolejny weekend upłynie pod znakiem gorącej i upalnej aury, miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju z burzami, jednak już nie tak intensywnymi jak w minionych dniach Przeważać będzie dzisiaj małe lub umiarkowane zachmurzenie, wzrastające okresowo, szczególnie we wschodniej połowie kraju, a po południu również na zachodzie, do dużego z przelotnymi opadami i burzami. Po kolejnej „tropikalnej” nocy temperatura wzrośnie do 27-28°C na północnym zachodzie do 30-32°C w centrum i na wschodzie, słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków wschodnich i południowych, w czasie burz może być porywisty Jutro podobny charakter pogody, jedna po przejściu nocą od zachodu frontu chłodnego wiar zmieni kierunek na zachodni, po nocnym spadku, w dzień ponownie gorąco i upalnie.

Zauważalne jest zmniejszenie się intensywności działalności burzowej. Ze względu na niemal bezgradientowe pole podwyższonego ciśnienia burze występują głównie w godzinach największego nagrzania podłoża, gwarantującego rozwój konwekcji. Jednak osiadania powietrza w wyższych warstwach troposfery i wzrost ciśnienia powodują, ze w środkowej troposferze temperatura wzrasta. Zmniejsza to różnicę temperatury między podłożem a wyższymi warstwami, niezbędną dla rozwoju konwekcji. W górach prawdopodobieństwo wystąpienia burz wzrasta ze względu na orograficzne wspomaganie procesów konwekcji termicznej.

Aktualne położenie i ewolucję strefy burz, przemieszczającej się od rana znad Mazowsza nad Podlasie i Suwalszczyznę możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ i zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl . Na mapie radarowej obejmującej kontynent europejski www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/obserwujemy aktywna strefę frontową związaną z niżem znad Atlantyku i Wysp Brytyjskich. Strefa ta przemieszcza się na wschód, by zgodnie z naszymi prognozami dotrzeć do nas jutro ze słabymi opadami przelotnymi, przynosząc w poniedziałek kilkudniowe, kilkustopniowe ochłodzenie. Upalna pogoda z burzami i opadami powróci ponownie w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

Ryszard Klejnowski

19 sierpnia, sobota, 231 dzień 2023 roku; 7:30

Udostępnij artykuł