Komentarz synoptyka: 2023-08-20

Podobnie jak wczoraj i minionych dniach dzisiaj towarzyszyć nam nadal będzie gorąca i upalna aura, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, okresowo wzrastającym od zachodu do dużego, w godzinach popołudniowych i w nocy we wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju mogą pojawić się opady przelotne i burze. Miniona noc tylko na zachodzie miała cechy „nocy tropikalnej”, na pozostałym obszarze kraju temperatura była o kilka stopni niższa od 20°C: w dzień jednak szybko wzrośnie do 26-28°C na północy i 29-31°C na pozostałym obszarze Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich z odchyleniem na północ, w zależności od aktualnego położenia frontu.

Nad północą kontynentu panuje od wielu dni wyż z centrum nad Zatoka Botnicką, obejmując swoim zasięgiem również Bałkany i Morze Śródziemne. Z niżem nad północnym Atlantykiem i Szkocją związany jest front chłodny, przebiegający od Skanii, przez Bałtyk i zachodnie Pomorze i dalej wzdłuż północnych wybrzeży kontynentu na zachód. Jego aktualne położenie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual i zobrazowań radarowych www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/. W miarę przemieszczania się frontu na wschód, obserwować będziemy wzrost zachmurzenia, a w godzinach popołudniowych i wieczornych na wschodzie rozwój konwekcji termicznej, aż do wystąpienia przelotnych opadów i burz o umiarkowanej intensywności. Aktualne położenie frontu i związanych z nim opadów i burz możemy obserwować na mapach radarowych z systemu POLRAD awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Prognozy tak naszych, jak tez i innych modeli pokazują, że w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia będzie nieco chłodnej, odetchniemy od upałów, lecz nadal będzie gorąco z temperatura rzędu 26-28°C. W drugiej połowie tygodnia i powrócą upały i burze a w weekend ponownie chłodniej.

Taką długotrwałą „huśtawkę” pogodową powoduje konfiguracja pól geopotencjału i temperatury w wyższych warstwach troposfery. Możemy to analizować na przykładzie prognostycznych map poziomu 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa (temperatura) opracowywanych przez model ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych): charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202308191200&projection=opencharts_europe&valid_time=202308200600 . Na kolejnych odsłonach prognozy widzimy, że obszar naszego kraju leży w strefie przejściowej oddziaływania obszaru niżowego znad Skandynawii i północnego Atlantyku i klina wyżu azorskiego znad Półwyspu Iberyjskiego. W zależności od wielkoskalowych fluktuacji tego układu napływa do nas cieplejsza lub chłodniejsza masa powietrza, co odzwierciedla również różnice między północą a południem kraju. Według tego modelu, koniec miesiąca powinien być chłodniejszym, lecz to tylko prognoza, do zweryfikowana w następnych cyklach obliczeniowych.

Ryszard Klejnowski

20 sierpnia, niedziela, 232 dzień 2023 roku: 7:20

Udostępnij artykuł