Komentarz synoptyka: 2023-08-29

Charakterystyczną cechą dzisiejszej pogody w kraju będzie rzadko spotykana duża różnica temperatury między północno zachodnimi a wschodnimi regionami. Na zachodzie temperatura nie przekroczy 17-19°C, podczas gdy na wschodzie spodziewane jest osiągnięcie 30 a na południowym wschodzie 32-34°C Obie te strefy rozdziela przebiegający od Półwyspu Skandynawskiego po Półwysep Apeniński pofalowany front chłodny W związku z tym na zachodzie przeważać będzie zachmurzenie duże z przejaśnieniami, opadami przelotnymi i burzami, na południowym wschodzie umiarkowane i małe zachmurzenie, bez opadów Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków północnych i wschodnich, przy burzach silny i porywisty.

Podobnie duże różnice temperatury obserwujemy nad całym kontynentem i Wyspami Brytyjskimi. Na zachodzie kontynentu i Wyspami temperatura nie przekroczy 18-22°C a na wschodzie, gdzie dominuje wyż z regionu Morza Czarnego nadal utrzymują się upały 32-35°C. Niż znad Zatoki Genueńskiej „napędza” nad środkową i wschodnią Europę gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Duża różnica temperatury między masami powietrza zwrotnikowego i polarnego morskiego na zachodzie jest przyczyną gwałtownych zjawisk pogodowych, obserwowanych nad naszym i sąsiednimi krajami. Napływ ciepłych i wilgotnych mas z południa dał się szczególnie wyraźnie we znaki w regionach alpejskich, gdzie dodatkowo efekt orograficzny powodował kilkudniowe opady rzędu 70 – 100 mm/dobę.
Ze względu na dużą dynamikę zmian sytuacji pogodowej nad kontynentem i Polską warto je obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/visual oraz zobrazowaniach radarowych w skali europejskiej i krajowej www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ oraz awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Jak pokazują nasze mapy prognostyczne i meteorogramy, już dzisiejszej nocy od południowego wschodu postępować będzie chłodny front z intensywnymi opadami i burzami, możliwym gradem. Początkowo opady obejmować będą wschodnia połowę kraju, później rozprzestrzenią się na cały jego obszar. Dzisiejszy dzień będzie ostatnim z gorących i upalnych dni meteorologicznego lata. Meteorologiczna jesień przywita nas umiarkowanie ciepłą aurą, dopiero w weekend możemy oczekiwać temperatury zbliżającej się i przekraczającej 25°C.

Za tak istotną zmianą charakteru pogody odpowiada zmiana konfiguracji pól geopotencjału i temperatury w całym przekroju troposfery, dobrze charakteryzowana polami na poziomie 500 i 850 hPa. Możemy to obserwować na mapach prognostycznych ECMWF charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202308281200&projection=opencharts_europe&valid_time=202308291800 . Klin geopotencjału z osią skierowaną od Morza Czarnego ku Skandynawii, wynoszący na północ i wschodnie regiony naszego kraju przesuwa się powoli na północny wschód. Jego miejsce zajmować będzie południkowo rozciągnięta po Apeniny zatoka niżu północnoatlantyckiego, w perspektywie kilku najbliższych dni powróci nad nasz region strefowa cyrkulacja zachodnia.

Ryszard Klejnowski

29 sierpnia, wtorek, 241 dzień 2023 roku: 7:10

Udostępnij artykuł