Komentarz synoptyka: 2023-08-30

Żywioły natury ucichły i oddychamy spokojnie umiarkowanie ciepłym powietrzem polarnym o cechach morskich, napływającym do nas znad Niemiec. Dzisiaj już bez upałów, ale nadal pod dużym zachmurzeniem i opadami deszczu, głównie przelotnego, a na wschodzie kraju jeszcze z burzami. Temperatura zróżnicowana od najniższej od Pomorzu Gdańskim po Wielkopolskę w strefie frontu okluzji, przerzuconej przez plecy niżu, lokującego się nad krajami bałtyckimi, 14, 16 stopni, lokalnie 17, na znacznym obszarze 20, 22, miejscami 23 stopnie, najcieplej na krańcach wschodnich od Suwalszczyzny po Polesie Lubelskie, 24, 25 stopni. Wiatr z sektora zachodniego, przeważnie umiarkowany, tylko podczas burz silny i porywisty, w porywach dochodzący do 50, 70 km/godz.

Taka zmiana warunków pogodowych, spowodowana została wyparciem znad naszego kraju resztek upalnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, z temperaturą 30 stopni i wyższą o parę, a okresami nawet o kilka stopni, głównie we wschodniej połowie kraju, a wczoraj już z krańców wschodnich. Spowodowana ona jest postępującą przebudową pola barycznego w całej troposferze oraz wyraźnie słabnącego prądu strumieniowego, „głównego dyrygenta” warunków pogodowych, którego resztki, z prędkościami 50, 70 km/h w środku minionej nocy nad naszym krajem, w ciągu najbliższej doby zupełnie ustaną. W ten sposób dokona się wymiana mas powietrza i cały obszar kraju dostanie się w zasięg umiarkowanie ciepłego powietrza polarnego o cechach morskich. Dzisiaj jeszcze tylko w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej. Natomiast w swobodnej troposferze, nadal utrzyma się południowy przepływ powietrza, po wschodniej stronie górnej zatoki w polu geopotencjału, stąd też spodziewane są w nim wspomniane burze. Jutro będzie u nas przepływ południowo zachodni w wypełniającej się górnej zatoce w polu geopotencjału i nasuwaniu się nad Jutlandię górnego ośrodka niżowego, który wypełniając się chłodnym powietrzem, kierować się będzie nad środkowy Bałtyk. Dopiero pojutrze, kiedy niewielki, górny niż przesunie się nad południową Finlandię, rozpocznie się napływ wspomnianego powietrza polarnego krótką drogą prosto znad Morza Północnego.

Napływać będzie wspomniane, wilgotne powietrze polarne, w którym, nawet przy niewielkim kontraście termicznym oraz nawet niewielką zmianą kierunku wiatru, generować się będą kolejne fronty atmosferyczne o charakterze chłodnym, albo linie szkwałów. Prowadzić one będą opady deszczu o charakterze przelotnym, umiarkowane i intensywne, niewykluczone są burze, ale umiarkowane. Wszystko wskazuje na to, że niebawem wejdziemy w okres pogody późnego lata, z dominacją chmur nad słońcem, nocami i o poranku przy dużej wilgotności względnej, z powodzeniem występować będą niskie chmury warstwowe (Stratus) oraz wczesnojesienne mgły, głównie radiacyjne.

Ryszard Olędzki,
30 sierpnia 2023r., godz. 6.30

Udostępnij artykuł